Ucpaný dřez je častou nepříjemností v domácnosti. Zvolte jeden z účinných způsobu, jako ho uvolnit i bez pomoci instalatéra

Fotografie: Depositphotos

Pokud se dřez ucpe, znamená to, že do něj lijete oleje a ostatní tekuté zbytky, jako jsou polévky, omáčky a jiné, po čase se nesmíme divit, že se nám odpad ve dřezu ucpe. Jedná se o nepříjemnou záležitost, které se můžeme jednoduše vyhnout. 

Stejně jako toaleta, sprchový kout či vana, nám zpohodlňují běžný život, zpohodlňuje nám běžný život i dřez, a především tedy jeho průchozí odpad. Pokud ale nedodržujete provoz kanalizačních sítí, lijete do odpadu to, co jej může zablokovat, odpadní trubka se jednoduše ucpe, což nám znepříjemní každodenní činnosti, a navíc zabere čas při jeho zprůchodnění. Pokud se vám tato skutečnost stane, máme pro vás několik řešení.

Příčiny ucpání odpadu

Špatný odtok nebo neprůchodnost odpadů může způsobit hromadění zbytků jídla, vlasů, olejové usazeniny a jiné. Jestliže máte ještě staré kovové trubky, mnohdy se stává, že se ucpou rzí.

Jak pročistit odpad

Jak bude čištění působit na ucpaný odpad záleží na tom, jakou metodu použijete. Existuje více způsobů, které zvolíte?

  • Babské rady pro odblokování odpadu
  • Mechanický způsob
  • Chemické prostředky
Fotografie: Freepik

Babské rady

Někdy stačí, když ohřejete vodu v konvici a nalijete ji do odpadu. Někdy je ale tento způsob velmi mírný, a proto budete muset použít i jiné pomocné prostředky, jako je ocet, soda nebo sůl. Tyto produkty máte vždy po ruce, což je velmi výhodné. Pokud chcete použít sodu, nasypte jednu polévkovou lžíci sody do odpadu a poté ji zalijte sklenicí octu.

Pozor na chemickou reakci, doporučujeme, abyste si stoupli dále. Takovou reakci způsobuje oxid uhličitý a octan sodný. Obě látky dokáží rozpouštět usazeniny. Po odšumění zalijte produkty horkou vodou. Pokud byl tento pokus neúčinný, zkuste použít 50 gramů soli a 50 gramů sody – vysypte je do odpadu a zalijte horkou vodou. Takto připravenou a zalitou směs nechte působit přes noc.

Speciální chemické přípravky

Produkty pro čištění ucpaných odpadů jsou většinou nabízeny v granulovaném či tekutém stavu. Granulované přípravky jsou většinou na jedno použití a jsou velmi agresivní. Tekuté čističe jsou šetrnější a na více použití. Také nepůsobí tak agresivně na kanalizační systém. Dále se prostředky dělí na kyselé a zásadité.

K čištění odpadů v kuchyni jsou vhodnější prostředky s alkalickou schopností, jelikož dokonale rozpouští mastnotu. Agresivnější kyseliny odblokují jakékoli nečistoty v odpadu, ale negativně ovlivní kov a plastové trubky. Někdy se může stát, že dokonce plastové trubky prasknou. Pokud se chystáte koupit chemický přípravek, rozhodně se podívejte na návod použití a především upozornění, abyste předešli komplikacím spojené s plastovými trubkami.

Známé chemikálie

Existuje velká řada produktů, které pomohou odstranit ucpaný odpad. Jaké ale účinky daný produkt bude mít, nedokážeme s přesností sdělit. Záležet bude na účinnosti produktu a ucpání dřezu. Připravili jsme pro vás dvě známější značky, které běžně dostanete v každé drogerii.

Fotografie: Freepik

Krtek

Tento výrobek je zřejmě jeden z nejznámějších a může jej vyrábět více výrobců. V jeho složení lze najít: povrchově aktivní látky, hydroxid sodný, kyselina octová. Tento chemický přípravek má relativně dobrou pověst a je po něm vysoká poptávka. Jeho cena je nízká a jeho účinnost je vysoká, ale doba působení je bohužel vysoká – 1,5 hodiny a více.

Mr. Muscle

Tato značka se nachází na více produktech, ale i těch, které nabízejí čištění ucpaného odpadu. Od této značky lze zakoupit pěnové čističe, které jsou vhodné pro preventivní čištění domácnosti. Dále gelové prostředky, které obsahují povrchově aktivní látky a činidla na bázi chloru odstraní nečistoty. Granulovaný prostředek zase bude účinný pro ucpaný odpad. Obsahuje hydroxid sodný a můžete jej použít pro kuchyňské odpady.

Mechanické čištění

Takzvaný zvon je v určitých případech účinný, ale pouze v těch mírných. Zvon má gumovou hlavu, kterou tlačíte rytmicky nahoru a dolů na odtok. Zátka, která se nalézá v odtoku díky stlačení vyleze do dřezu a umožní tak průchod odpadního potrubí. Pokud tento způsob nezabírá, odšroubujte pod dřezem sifon a vyčistěte ho. Stačí, když pod dřez umístíte kýbl a odšroubujete sifon. Vytečou usazeniny i nečistoty, které způsobily ucpání. Nyní vypláchněte sifon, ale i vlnitou hadici. Použijte ocet nebo jar na nádobí pro odstranění mastnot.

Prevence

Nezapomínejte na prevenci, abyste předešli těmto komplikacím. Vždy bude snažší preventivně bojovat proti ucpanému odpadu než řešit následky. Zkuste nejdříve nádobí očistit od zbytků jídla. Olej z plechů nalijte do zavařovací lahve a vyhoďte je – nelijte je do dřezu. Vybavte svůj dřez sítkem, které zachytí velké kousky jídla.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]