Místa plná bakterií se vyskytují v každé domácnosti. Na některá však často zapomínáme, a přitom jsou plná choroboplodných zárodků.
Že by měla být v celé domácnosti na prvním místě hygiena, o tom nemůže být sporu. A přece existují místa, která jsou poměrně hodně znečištěná, a přece je nikdo nemyje pravidelně. Snad jen při velkém gruntování si na ně vzpomenete.
Čistota půl zdraví
Každá hospodyňka po bytě utře prach, vyluxuje a umyje podlahy, linku, sporák, případně i troubu, koupelnu a záchod. Alespoň jednou týdně či za 14 dní. Ale něco přece jen vynechá. Jestlipak sami od sebe přijdete na to, co máme vlastně na mysli? Co je v bytě plné různých choroboplodných zárodků a vy na to ani nesáhnete? A není to proto, že by hospodyňky byly líné nebo že by vyčištění zmíněných míst bylo nějak fyzicky náročné. Je to zkrátka proto, že si na to nikdo nevzpomene.
Tak už vás nebudeme déle napínat. Jedná se o bytové vypínače. Uvědomujete si, kolik na ně během jednoho dne sáhne lidí? A to ať domácích, nebo cizích. Vypínače, i když třeba vypadají na první pohled čisté, jsou plné různých bakterií a dalších mikrobů, které máte na rukou po příchodu z venku, upozorňuje web Senest.
Citron ušetří při čištění trouby spoustu námahy. Účinně zakročí i proti zápachu a bakteriím
Třeba jste se v MHD drželi stejné tyče jako před vámi už několik nemocných lidí. A přijdete domů, rozsvítíte v předsíni a možná běžíte rovnou na toaletu… A ruce si jdete umýt teprve potom. Ale i kdybyste šli do koupelny hned, tak se dotknete nejméně dvou vypínačů. A po vás další členové rodiny.
Bacily, na něž se zapomíná
Člověku vlastně vůbec nepřijde na mysl – i když dodržuje hygienu důsledně – kolik různých škodlivých organismů může být na vypínačích. A proto čistěte tato místa plná bakterií alespoň jednou týdně, abyste předešli případné nákaze. Není to jen výmysl laika, ale i vědci potvrzují, jak se uvádí na webu MotherBabyChild, že vypínače jsou jedním z nejšpinavějších povrchů v domácnosti a představují vysoké riziko bakteriální infekce. Obdobně jako vypínače jsou na tom všechny kliky v bytě.
Jak vypínače čistit
Rozhodně nepoužívejte mokrý hadr nebo houbu, mohli byste způsobit zkrat. Přinejmenším. Hadřík může být nanejvýš vlhký a na něj můžete stříknout trochu dezinfekčního přípravku. Anebo použijte vlhký ubrousek pro úklid domácnosti a následně vypínač utřete dosucha. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali, jakým netradičním způsobem můžete vyčistit toaletu a zbavit se ve WC míse i na jejím povrchu všech bakterií.
Zdroje: Senest, MotherBabyChild
Napište komentář