Inovativní metoda výsevu rajčat: Klíčem jsou peletky z ovčí vlny

Fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud chcete mít vitální rajčatové rostliny a dobrou úrodu, můžete vyzkoušet tuto novinku, nezvyklé přírodní hnojení, které jen zapracujete do substrátu.

Ještě jste nevyseli semínka rajčat, abyste si na balkoně nebo na okenním parapetu vypěstovali pěkné silné domácí sazenice? Pak už máte nejvyšší čas. Jejich předpěstování trvá 6–8 týdnů, než se vysadí v druhé půlce května na venkovní záhon. A duben už takřka klepe na dveře. Jen při vlastním pěstování budete mít jistotu, že rajčata jsou bez chemikálií. A čerstvě utržené rajče na zahrádce má zcela jinou chuť než to, k jehož konzumaci se dostanete měsíc po sklizni.

Inovativní způsob pěstování rajčat

Aby rostliny byly silné, zdravé a měly mohutný kořenový systém, potřebují dobrý substrát, hodně světla a tepla a mírnou, ale zato pravidelnou zálivku. V posledních letech se však ukázalo, že velkým přínosem při pěstování zeleniny, a tedy i rajčat je ovčí vlna, jak píše web Deccoria. Zní to sice překvapivě, ale tato metoda se začíná mezi pěstiteli osvědčovat.

V čem to vlastně vězí

Ovčí vlna obsahuje řadu živin, které jsou pro zdravé rostliny a jejich plody nesmírně důležité – dusík, draslík i fosfáty. Při výrobě hnojiva se přírodní ovčí vlna mechanicky drtí na nepatrné částečky a pak se lisuje do peletek. Tímto zpracováním dochází snadněji k rozkladu vláken, aktivuje se život mikroorganismů v půdě, a ještě navíc je rostlinám umožněn rychlý přístup k živinám. Ovčí vlnu z velké části tvoří keratin a ten je půdními organismy rozkládán velmi pomalu, tak se dusík a další živiny dostávají ke kořenům rostlin postupně během celé vegetační sezony.

Zdravé, sladké a šťavnaté jahody lze vypěstovat díky vhodným sousedům. Prospěje jim i šalvěj a máta

Kromě toho se ukázalo, že vlna funguje jako repelent proti slimákům, jak se uvádí na webu TimesColonist. Když si tedy tentokrát substrát s ovčí vlnou pořídíte, vlastně nic neriskujete. A máte naději, že vaše rostliny budou zdravější a úroda bohatá jako nikdy předtím. No, a kdyby se to náhodou nepovedlo, tak se přece vždycky můžete vrátit k původnímu způsobu pěstování.

Další přínos ovčí vlny v půdě

Peletky z ovčí vlny však mohou být prospěšné ještě i jinak. Dokáží do sebe absorbovat značné množství vody. A to se bude hodit v období letních veder a sucha. Zálivka nezmizí v půdě, ani se neodpaří, prostě zůstane v peletách, odkud budou kořeny rostlin pít. A ještě jeden pozitivní efekt vám peletky z ovčí vlny poskytnou. Jak postupně bobtnají a rozpadají se, tak půdu kypří a provzdušňují, což vede ke zdravějšímu růstu i k lepší úrodě.

Takovou úrodu, jako po ovčí vlně, jste ještě neviděli
Fotografie: Pixabay

A protože je pH ovčí vlny neutrální až mírně alkalické, nepoužívejte tento přídavek do zeminy k rostlinám, které vyžadují kyselé prostředí. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali, jakým způsobem se na záhonech můžete poměrně rychle zbavit slimáků, aby vám neožírali mladé výhonky rostlin.

Zdroje: Deccoria, TimesColonist

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*