
Proti klíšťatům je zapotřebí používat nějakou ochranu. A pokud jste se nenechali očkovat, musíte spoléhat na repelenty, jimiž parazity odradíte.
Jaro je tady, sluníčko hřeje, všechno raší a pučí. A to nám všem po zimě dělá velkou radost. Jenže ruku v ruce s tím přicházejí také starosti. S teplem se probouzí klíšťata. A kdo se nenechal očkovat, moc by se v trávě povalovat neměl. Anebo prolézat různá křoviska. S klíšťaty totiž přichází hrozba boreliózy a encefalitidy, protože klíšťata jsou nebezpečnými přenašeči těchto infekcí.
Ochrana před klíšťaty
Kdo chce tedy trávit následující sezonu v přírodě bez očkování, měl by si pořídit nějaký repelentní přípravek. Na trhu jich je celá spousta. A to nejen pro lidi, ale také pro zvířata. A je zapotřebí i pro tyto němé tváře repelenty proti klíšťatům používat. Kočky a psi prolezou kdejaký keřík, vyválejí se ve vysoké trávě. A když chytí tohoto parazita, klidně ho mohou přenést i na vás. Proto bude lepší, když ochráníte rodinu i její čtyřnohé příslušníky, radí web HomesAndGardenes.
Existuje celá řada bylinek a esenciálních olejů z nich připravených, které klíšťata nesnášejí. A také některé produkty, které máte běžně v domácnosti. A z toho lze nějaký ten účinný repelent vyrobit, takže i když jste se zrovna nedostali do prodejny, anebo nechcete vydávat tolik peněz za kupovaný přípravek, ochránit se můžete.
Ani armáda mravenců nebude mít šanci. Lze si s nimi poradit i díky skořici a octu
Účinné domácí repelenty
Co zcela určitě klíšťatům nevoní, je česnek. Ten je dokáže spolehlivě odpuzovat. Jenže choďte v přírodě namazaní česnekem! K jídlu je určitě bezva, ale být jím cítit celý den není příjemné ani pro samotného nositele tohoto odéru, natož pro jeho společníky. Proto je asi lepší využít bylinky, a to zejména fenykl, anýz, hřebíček, tea tree, eukalyptus, mátu peprnou, levanduli, rozmarýn a šalvěj, uvádí Healthline. Můžete si koupit esenciální olejíčky tohoto druhu, anebo si prostě z bylin doma připravíte odvar.
Ocet nebo líh
V litru vody svařte dvě lžíce rozmarýnu. Může být čerstvý, ale sušený je výraznější. A do studeného odvaru pak přidejte lžíci octa. Místo rozmarýnu můžete samozřejmě použít kteroukoliv výše jmenovanou bylinu či koření. Nakonec odvar přeceďte a naplňte do lahviček. Před odchodem do přírody si potřete části těla, kde jsou tepny, a také ty, které nebudete mít kryté oděvem.
Hřebíček, fenykl či anýz můžete rozdrtit, nasypat do sklenice a zalít lihem. Na 20 gramů koření budete potřebovat 100 ml lihu bez zápachu. Aby byl výluh účinný, musíte ho nechat ve sklenici alespoň dva až tři týdny. Pak přeceďte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. A tu si pak nezapomeňte přibalit do batohu. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak připravit repelent proti létajícímu hmyzu, který se vám velmi brzy začne objevovat v bytě.
Zdroje: Healthline, HomesAndGardenes
Napište komentář