
Klíšťata nesnesou vůni levandulového oleje. Je proto k odpuzení těchto parazitů vhodnější než chemické kupované přípravky se spornou látkou DEET.
Jaro je tady ve své plné síle, ale radost z jeho příchodu může kazit výskyt klíšťat. Jakmile se trochu oteplí a rostliny se začnou zelenat, klíšťatům začíná sezona. A už jenom čekají na příležitost, kde se mohou přisát. Klíšťata jsou ve stále větší míře infikovaná viry, které mohou způsobit klíšťovou encefalitidu, tedy závažné onemocnění nervového systému se zánětem mozku, míchy a mozkových blan. Stejně tak v jejich organismu, a to jak v larvách, tak v nymfách, ale i v dospělých jedincích žijí spirálovité bakterie Borellia burgdorferi způsobující boreliózu.
Chraňte se před klíšťaty
Před klíšťaty je třeba se chránit. Velká část národa, včetně dětí se nechává očkovat. Kdo očkování neakceptuje, měl by používat alespoň účinné repelenty. A to hlavně při procházkách v lese, ale i kdekoliv jinde v přírodě. Vysoká tráva, hromady listí či dřeva, komposty, živé ploty, křoviny i stromy – tam všude klíšťata tráví sezonu. Na zimu se zpravidla zavrtávají do země.
Domácí repelent
Repelentní přípravky proti klíšťatům si můžete zakoupit v obchodě nebo si je vyrobit doma. Existují aromata, která jsou klíšťatům nepříjemná, a proto se místům, kde repelent cítí, raději vyhnou. Jednou z vůní, kterou klíšťata nesnesou, je levandule, dokládají i vědci. Proto si pořiďte esenciální levandulový olej a před odchodem ven postačí, když si ho na oblečení nanesete pár kapek, radí WikiHow. Jde o účinnou a zdravotně nezávadnou metodu, a to na rozdíl od kupovaných chemických repelentů, které mohou způsobovat alergie.
Mravenci v bytě i na zahradě budou minulostí. Lze se jich zbavit i díky bramborám a hřebíčku
Navíc má levandulový olej pro člověka příjemnou vůni a ta podporuje relaxaci a zlepšuje náladu. Než však esenciální levandulový olej použijete, vyzkoušejte, zda na něj nejste alergičtí. A to tak, že nanesete nepatrné množství na pokožku a vyčkáte, jestli nedojde k nějaké reakci, radí web Healthline.
Příprava levandulového oleje
Levandulový olej si buď můžete koupit, anebo vyrobit z nasušených květů. Připravte si jeden šálek sušených nebo 2 šálky čerstvých květů levandule; nosný může být některý z těchto olejů: olivový, mandlový, kokosový či jojobový a měly by ho být asi dva šálky; tmavou skleněnou nádobu s těsným víkem na maceraci; gázu či jemné sítko; tmavou skleněnou lahvičku se zabroušeným víčkem na skladování oleje.
Připravenou nádobu naplňte volně květy asi do dvou třetin a zcela zalijte olejem. Nyní dojde k procesu macerace, a to po dobu 4–6 týdnů. Obden zavřenou nádobou jemně zatřepejte, aby se aktivní látky z květů do oleje uvolnily. Po uplynutí příslušné doby přefiltrujte olej přes gázu nebo jemné sítko a přelijte do připravené skleničky. Všechny zbytky květů pečlivě odstraňte, aby se olej nezakalil. Skladujte na chladném a tmavém místě.
Připravený domácí olejíček nemusí sloužit jen proti klíšťatům. Můžete ho využít na masáže nebo jako první pomoc při poštípání hmyzem, drobných rankách na kůži či popáleninách. Levandule má totiž antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Na BydlímeÚtulně jsme v minulosti napsali také o tom, jaké domácí repelenty jsou účinné proti komárům.
Zdroje: Journal of Medical Entomology, Healthine, WikiHow
Napište komentář