Vyrobte si osvěžující citrono-levandulový čistící prášek na koberce a bytové textilie

Koberce a interiérové textilie je potřeba udržovat v čistotě. Jenže samotné luxování nestačí. Občas je našim přáním, aby koberce prokoukly a hlavně voněly, což se u starších koberců říci nedá. Zvlášť máte-li doma i domácí mazlíčky.

Naštěstí existuje řešení v podobě suchého čištění kobercových ploch. Dostanete koupit na to buď pěnu přímo na koberce či prostředek v práškové formě. Vy však nemusíte utrácet, protože tyto přípravky nebývají zrovna levné a můžete si čistící prášek, který vám provoní celou domácnost vyrobit svépomocí. Návod je úplně jednoduchý a zvládne ho každý.

Potřebovat budete

Kuchyňskou sodu, borax, citronový olej, levanduli a kůru z citrónu. Jedlá soda absorbuje pachy, zatímco borax uvolňuje špínu. Levandule a citron pracují společně a zprostředkovávají nejen příjemnou vůni, ale zabíjejí bakterie, které se do koberce dostávají především z obuvi.

I když to není zcela nutné, je lepší použít sušenou levanduli namísto esenciálního oleje. Nicméně v tomto receptu na čistící prášek lze použít jedno nebo druhé. Sušenou levanduli buď rozdrtíte v hmoždíři anebo rozmixujete na prášek. Ve finále budete stejně luxovat, ale aby se prostředek dostal co nejhlouběji do koberce, je vhodnější jemnější forma – tedy volte spíš levanduli rozmixovat či pomlít.

Jak na to?

Ze všeho nejdříve koberec vyluxujte, aby se zbavil největšího smetí. Pak na koberec nasypte doma vyrobený čisticí prášek a zapracujete jej mopem nebo kartáčem a nechte působit asi hodinu. Zatím si můžete utřít prach, uklidit koupelnu, pověsit prádlo a zkrátka dělat jiné věci. Po hodině pak důkladně vyluxujte. Odměnou vám budou jasnější barvy koberce, čistota, zlikvidované bakterie a roztoči, ale především úžasná vůně linoucí se po celé domácnosti.

Recept na čisticí prostředek

  • 2 šálky jedlé sody
  • 1 šálek boraxu
  • 1 lžíce levandule
  • 1 polévková lžíce citronové kůry
  • 10 kapek esenciálního citronového oleje

Základem je vždy soda a borax, ostatní ingredience můžete libovolně měnit podle toho, kterou vůni preferujete. Použít lze i na čalouněný nábytek. 

Obrázek: pixabay