Borůvky jsou velmi chutným a také prospěšným ovocem. A nemusí růst jenom v lese. Snadno si je vypěstujete i u vás doma. Díky tomu budete mít jejich téměř neomezený přísun po celou dobu jejich sezony. A přitom stačí udělat jen pár kroků. S jak je správně vypěstovat?
Květináč
Základem je správný květináč, u kterého jasně platí, že čím je větší, tím lepší. Borůvkový keř bude neustále růst, a tak se v budoucnu nevyhnete tomu, že budete muset i přesazovat. Za 3 až 4 roky počítejte s tím, že by váš květináč měl mít objem i 60 až 70 litrů. Myslete na to už v době, kdy budete své borůvky teprve sázet.
Zemina
Borůvky potřebují správnou zeminu. Jaká je ta pravá? Je to jednoduché. Základem je taková, která je spíše kyselejší. Optimální pH pro pěstování borůvek je kolem 4,5. Koupit lze zeminu již připravenou, nebo máte možnost upravit tu klasickou tím, že do ní přidáte kompost, rašelinu, ale například i síru, či borovicové hnojivo.
Postup
Základem jsou semena borůvek. Do jednoho hrnce jich nedávejte příliš mnoho, jelikož borůvky potřebují dost prostoru. V průběhu let, jak budou vaše borůvky růst, nezapomínejte na případné přesazení, pokud vám zemina nevyhovuje. Opomenout nelze také to, že mají rádi spíše chladnější počasí. To platí hlavně v létě, kdy je lepší umístit je do stínu než přímo do záře slunečních paprsků, kde mohou zbytečně trpět.
Na co si dát pozor?
Na co si dát při pěstování borůvek velký pozor? Určitě je to dostatek vláhy. Klidně je zalévejte každý den. I v lese mají stále vlhkou půdu, což je pro ně důležité. A i když nesnášejí teplo, nikdy by neměly být v úplně tmavém místě. Pozor však na ony sluneční paprsky. Půda, ve které rostou by navíc neměla být příliš udusaná. Důležité je, aby i ona měla dostatek kyslíku.
Proč právě borůvky?
Jak na ně, to již víte. A proč to mají být právě borůvky, které je dobré pěstovat? Je to nejenom jejich skvělá chuť, ale jsou to hlavně pozitivní vlastnosti, které souvisí s vaším zdravím. Mají velký obsah vitamínu C, který pomáhá posilovat obranyschopnost a je také velmi dobrým antioxidantem. Dále jsou skvělým zdrojem vápníku, ale i železa, nebo draslíku.
To vše dohromady z nich dělá ovoce, které má vliv na tvrdost a zdraví kostí, na regulaci střevní mikroflóry, stejně jako jsou skvělým pomocníkem při bojích proti infekcím. Nutno dodat, že je odborníci doporučují i těhotným ženám, pro bezproblémový vývoj jejich plodu.
Použití borůvek je celkem všestranné. Dají se dávat třeba do knedlíků, pečou se z nich různé dezerty, dají se jíst jenom tak nebo v ovocných salátech, stejně jako z nich lze připravovat domácí šťávy, likéry, ale i mléčné koktejly či ovocná smoothie.