Aby slepice snášely více vajec, potřebují dostatek živin. Ocení i kukuřici a pšenici

Fotografie: Fir0002 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Chovatelé slepic by měli vědět, jak se o drůbež postarat po stránce výživy. Aby byly nosnice zdravé a snášely hodnotná vejce, je zapotřebí je správně krmit.

Strava slepic má být pestrá a bohatá na živiny, vitamíny i minerální látky. Kromě vápníku potřebují nosnice také železo, hořčík, fosfor, měď, sodík, draslík, zinek, síru a další minerály či stopové prvky. Díky tomu mají zdravé a silné kosti a jejich vajíčka budou mít pevnou skořápku. Ve stravování slepic jsou nezbytnou složkou bílkoviny, jak uvádí web HomesteadingFamily.

Jak by měl jídelníček nosnic vypadat

Svou krmnou dávku by měly slepice dostávat ráno i večer. Zároveň by měly mít trvalý přístup k čisté pitné vodě. Chovatelé slepic by měli mít rovněž na paměti, že pokud některý den krmivo slepicím zbyde, je lepší ho vyhodit, jinak se v něm vytvoří bakterie a plísně. Zařaďte obiloviny, jsou hlavním zdrojem energie:

  • pšenice je bohatá na bílkoviny a vitamíny B;
  • oves obsahuje bílkoviny a vlákninu, je vhodnější podávat ho drůbeži drcený;
  • kukuřice dodává energii, před podáváním ji umelte;
  • ječmen je také lepší pomletý, slepice ho tak lépe stráví;
  • otruby pomáhají k lepšímu trávení a mohou nahradit část obilí.

Slepicím prospěje i zelenina

Nebojte se nosnicím nabídnout mrkev, řepu, tuřín, dýni, cuketu, ředkvičky. Zelenina obsahuje vlákninu, která je prospěšná při trávení a zažívání. Navíc obsahuje celou řadu vitamínů. Pokud byste ji drůbeži podávali syrovou, je nutné ji nastrouhat nebo rozmixovat. Anebo ji podávejte vařenou, doporučují na webu SlepiceVNouzi.

Mech v trávníku je třeba co nejrychleji odstranit. Poslouží i jedlá soda a přípravek na nádobí

Zelené krmivo a vlhké směsi

Pro slepice je nejlepší, když je můžete vyhnat na louku či jinou zelenou plochu. Tam si mohou vyzobávat trávu a vůbec všechno, co jejich výživě dobře poslouží. Slepice si dokáží vyhrabat spoustu hmyzu, slimáky a červy. Pokud vaše nosnice tuto možnost nemají, je zapotřebí jim zelené krmivo dodávat. Kromě posečené trávy je můžete krmit listy salátu, mladým hráškem nebo koprem. Jako si doma připravujete mikrogreens, podobnou zelenou výživu můžete připravit i pro své slepičky.

Nosnicím můžete přidávat i různé vlhké směsi: namočené otruby i obiloviny, vařené a rozmačkané brambory, a jak už bylo výše uvedeno – vařenou zeleninu. Přikrmovat slepice byste měli i slunečnicovými semeny.

Co slepicím dávat nesmíte

Slepicím často nosíte zbytky ze své kuchyně. Měli byste přitom však pamatovat na to, že slané a sladké pokrmy by slepice vůbec dostávat neměly. Nevhodné jsou také potraviny, které nelze strávit, anebo ty, co v žaludku fermentují. Veškerá potrava drůbeže musí být kvalitní, obilí nesmí být plesnivé nebo shnilé. Slepicím nedávejte bramborové slupky s klíčky, ani syrové, ani vařené; dále se nedoporučují zelené brambory, avokádo a rebarbora.

Sytě žluté žloutky svědčí o zeleném krmení
Fotografie: Pixabay

Pokud se vám podaří tato doporučení dodržovat, zajistíte svým nosnicím optimální podmínky pro jejich zdraví a také vysokou celoroční produkci vajec. A pokud se vám už doma hromadí kartonové obaly od vajíček, tak je rozhodně nevyhazujte. Na BydlímeÚtulně jsme popsali, jak je můžete využít třeba při velikonoční výzdobě.

Zdroje: SlepiceVNouzi, HomesteadingFamily

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*