Aby vánoční kaktus vydržel i po Vánocích, naučte se o něj správně pečovat

Fotografie: Freepik

Vánoční kaktus je oblíbenou ozdobou domácností zejména v zimním období. Pokud ale chcete, aby vydržel nejen zimu, ale přežil třeba i do dalších Vánoc, je třeba umět o něj správně pečovat. Pokud nevíte jak na to, raději se inspirujte těmito radami, které jsou osvědčené a pomohou k úspěchu i vám.

Kde se mu bude dařit?

Byť se jedná o kaktus, nemá rád slunce a přílišné světlo, takže se mu bude dařit spíše v polostínu. Ideální je tedy třeba okno na sever, kde bude prospívat výborně. Pozor si dávejte také na teplotu. Zejména přetopené místnosti jsou pro něj jistou zkázou. Pokud nekvete, je jisté, že je v místnosti na něj příliš teplo. Dokáže sice dobře přežít i při vyšších teplotách, ale nekvete – a to je asi něco, co byste od něj rádi vyžadovali.

Pokud chcete docílit nádherných barevných květů, umístěte ho do prostor o teplotě mezi 12 až 15 stupni Celsia. Opatrní buďte i se zálivkou. V době květu zalévejte přibližně každý týden a dbejte na to, aby zemina nebyla ani úplně suchá, ale ani přemokřená. Po odkvetu můžete četnost zalévání ještě více snížit.

Fotografie: Pixabay

Květy ne a ne vyrůst?

Občas se stává, že na rostlině se objeví poupata, ale dříve, než skutečně vykvetou, opadají. Může za to pravděpodobně příliš suchý vzduch v místnosti. Pomůže to, když začnete rostlinu pravidelně rosit. Na zálivku a stejně tak i na rosení používejte pouze několik hodin odstátou vodu.

V létě na zahradu

V létě se vyplatí vynést kaktus z domu ven a dopřát mu trochu přímého slunce. Tzv. letnění se projeví na síle rostlinky a oceníte jej zejména na podzim a v zimě, kdy bude snadněji nasazovat na květy a bude silná a zdravá.

Jak na množení?

Mladé exempláře vánočního kaktusu kvetou hojněji a jejich listy jsou hezčí a lesklé. Proto je dobré začít myslet včas na množení, abyste doma měli hned několik kaktusů, které se mohou střídat v období kvetení. Rozmnožování je velmi jednoduché. Stačí odloupnout větvičku obsahující alespoň 3 pupeny a dát ji na 2-3 týdny do vody.

Během této doby by se měly objevit kořeny. Poté už si jen připravte malý květináč, na dno dejte keramzit a přikryjte jej zeminou. Do půdy umístěte semenáček a okolo přihrňte půdu, aby byla rostlina stabilní.

Po několika měsících by se měl kaktus pevně zakořenit a pokračovat v růstu. Na příští Vánoce tak můžete vánoční kaktus namnožit třeba pro celou rodinu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]