Naučte se pěstovat nejoblíbenější květinu Vánoc tak, aby vám vydržela několik sezón

Fotografie: Pixabay

Pryšec nádherný (Poinsetta) nebo také vánoční hvězda. Jde o velmi oblíbenou kytku, která rozhodně není pouze sezónní. Momentálně ji seženete v každém supermarketu i květinářství. Většina lidí však o tuto kytku pečovat neumí, proto zdobí domácnost jen chvíli a končí v uvadlá v popelnici, což je velká škoda. Přinášíme vám podrobný seznam toho, jak o tuto nádhernou rostlinu pečovat.

Péče o vánoční hvězdu

Leden až březen – v tomto období rostlinu poctivě zalévejte. Půda nesmí vyschnout, ale na druhou stranu pozor, aby kytka nestála ve vodě

Duben je čas odpočinku – začněte snižovat zálivku, ale zase dávejte pozor, aby půda úplně nevyschla. Jakmile kytka přivykne na nižší četnost zálivky, umístěte ji na chladné místo.

Květen – v květnu nastává období zkracování stonku. Všechny stonky seřízněte na délku jednoho prstu, tím rostlinu připravíte na nový růst. Je to také období vhodné pro přesazení kytky. Kytka nyní bude potřebovat čas a vodu. Najděte ji slunné místo v domě. Začněte opět pravidelně zalévat a dopřejte rostlině hnojivo.

Červen – najděte kytce částečně stinné místečko, aby nestála na přímém slunci. Opět můžete přidat hnojivo a pokračujte v pravidelné zálivce.

Červenec – na řadu přichází další ořez (na délku prstu). Stále platí, že pro kytku je vhodný polostín. Nesmí stát na přímém slunci, ale také ne celý den ve stínu. Díky dalšímu ořezu bude o Vánocích krásně kvést.

Srpen až září – je období nového růstu. Odstraňte přebytečné nebo nějak deformované/suché listy. Umístěte rostlinu na slunné místo (ovšem ne na přímé slunce) a pokračujte s pravidelnou zálivkou. Hnojivo dávejte tak 1x za měsíc.

Fotografie: Pixabay

Říjen – uberte rostlině sluníčka (slunce zpomaluje kvetení). Umístěte ji do stínu, klidně do úplné tmy od podvečera do rána. Můžete ji kolem 17 hodiny dát do komory, šatny a kolem 8 hodiny ranní opět vrátit na její místo (polostín). Právě toto období rozhodne o jejím kvetení. Stále dodržujte zalévání i hnojení.

Listopad až prosinec – poslední listopadový týden umístěte kytku u okna. Odměnou vám budou úžasné květy. Už nehnojte, pokračujte v udržování vlhké zeminy.

Kytka nesnáší zimu a průvan, proto je důležité, v jakém prostředí se rostlina nachází, když ji kupujete. Pokud se kytka „nachladí“ může shodit listy a žádnou parádu vám doma neudělá. Pamatujte na to i při přepravě kytky domů. 

Z teplého obchodu nezabalená/nechráněná do mrazu a opět domů do tepla. Na tyto teplotní výkyvy může zareagovat shozením listů. Při správné péči se může zase uzdravit, ale rok si budete na její květy muset počkat.

Historie vánoční hvězdy

Populární vánoční květina (vědecký název Euphorbia pulcherrima) dostala své jméno od Dr. Joela Robertsa Poinsetta, botanika, lékaře a vůbec prvního velvyslance USA v Mexiku. Poinsett přinesl květinu do Spojených států v roce 1828 prostřednictvím řízků rostliny, kterou objevil v jižním Mexiku, do svého domu v Charlestonu v Jižní Karolíně. Den Poinsettie (vánoční hvězdy) připadá na den 12. prosince, který připomíná smrt Joela Robertsa Poinsetta v roce 1851.