Zlaté pravidlo pro prořezávání orchidejí. Důležitá činnost, bez které se orchideje neobejdou, pokud mají mít bohatý květ

Fotografie: Depositphotos

Orchidej je náročná květina, která vyžaduje spoustu péče a pozornosti. Abyste při jejím prořezávání nešlápli vedle, je dobré vědět, jak poznat, že je na to ten správný čas.

Tato nádherná květina určitě není vhodná pro nováčky v oboru pěstování. Pokud žádné zkušenosti se zahradničením nemáte, a přesto orchidej zdobí váš domov, učte se rychle. Orchidej je oblíbenou ozdobou pro svou širokou škálu barev a nádhernou záplavu květů. Působí velmi jemně a elegantně, a zároveň velmi silně. Aby byla u vás doma spokojená, je na vás zajistit jí správnou teplotu, vlhkost, závlahu a světlo. Důležité je také vědět, kdy a co můžete odříznout, abyste ji nepoškodili a nepřipravili se o její nádherné květy.

Kdy je nejlepší čas k prořezávaní orchideje

Ve chvíli, kdy se ochladí, orchidej upadá do hibernace. Děje se to zpravidla ke konci podzimu a začátkem zimy. Poznáte to podle toho, že listy a květy orchideje začnou opadávat. V tuto chvíli je nejvhodnější doba, abyste ostříhali vrásčité, tenké, uschlé a bezlisté výhonky. Takto rostlinu připravíte a stimulujete, aby na jaře vyvinula dostatek energie a vytvořila nové květy.

Jakmile orchidej začne kvést, je to znamení, že se právě nachází v aktivním vegetačním období, a je jen otázkou času, kdy se objeví mladé listy a výhonky. I když v určitou chvíli orchidej nemusí vypadat příliš vábně, nezoufejte a dopřejte jí čas načerpat nové síly.

Jak orchidej správně prořezávat

Nejdůležitější je připravit si k prořezávání orchideje správné nástroje. Ty musí být především ostré. Použít můžete obyčejné nebo zahradnické nůžky. S tupými nástroji ale napácháte víc škody než užitku. Před samotným řezem nůžky nejprve očistěte a dezinfikujte, abyste vzniklou ránu neinfikovali. Dbejte i na čistotu vlastních rukou. Pokud orchidej v místě řezu napadne nějaká nemoc, může vám zahubit celou květinu.

Vhodné místo k provedení řezu

Jakmile všechny květy orchideje opadaly, je správný čas k prořezávání. Můžete si k provedení řezu neboli zastřižení zvolit jedno ze dvou míst. První vhodné místo k provedení řezu se nachází přímo pod uschlým květem. Avšak pouze za předpokladu, že je zbytek stonku ještě stále zelený. Druhé vhodné místo využijte v případě, že je stonek již celý hnědý a uschlý, a proveďte řez v bodě, kde se stýká s listy.

Fotografie: Piqsels

Nezapomeňte orchidej hnojit

Abyste si byli jistí, že je o vaši orchidej náležitě postaráno, nezapomeňte ji jednou za čas pořádně pohnojit. K tomuto účelu si můžete vyrobit například hnojivo z banánových slupek. Ty obsahují cukr, draslík a vitamín B6, díky nimž orchidej rychleji kvete. Banánové slupky jednoduše v troubě nebo na topení usušte, poté je rozemelte na prášek a ten přidejte do vody. Pár dní nechte louhovat a pak s ním jednoduše orchidej zalijte.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]