Okurka patří mezi z jeden z nejčastěji pěstovaných druhů zeleniny na našich zahradách. Péče o ni není náročná, vyplatí se ale znát jeden jednoduchý trik, jak si ji ulehčit.
Okurka je podlouhlá zelenina převážně zelené barvy. Pěstuje se nejčastěji ve skleníku, dařit se jí ale může i na našem záhoně. Původem pochází z Indie a Číny, vyžaduje proto dostatek tepla a slunečního záření. Obsahuje velé množství vitaminu C a kromě přísady do salátů ji můžeme použít také ke kosmetickým účelům. Z více než 90% obsahuje vodu, je proto vhodným osvěžením do letních dnů.
Jak na jejich správný výsev
Okurky můžeme vysévat rovnou do záhonu nebo si je předpěstovat doma. Ať zvolíme první nebo druhou verzi, ven je dáváme v ideálním případě až v druhé polovině května, po odeznění ranních mrazíků. Do skleníku nebo fólie můžeme okurky umístit již v polovině dubna. Při předpěstování musíme dát pozor na časové rozmezí, kdy si sazenice vysadíme. Za 4 týdny po vysazení můžeme vidět 2 lístky květiny, to naznačuje ideální čas na přesazení květin do venkovního prostředí. Pokud tento čas promeškáme, květina zhnědne a uhyne.
Při předpěstování květin musíme také kontrolovat stav kořenů. Pokud zjistíme, že začínají hnědnout, musíme květinu přesadit do většího květináče. Okurky je potřeba také dostatečně zalévat. Pokud se chystáte na výsev okurek poprvé, nelekněte se. Z balíčku, který jste zakoupili v krámě na Vás s největší pravděpodobností vypadnou semena obarvená. Jedná se o ochranu před mrazem, můžete tedy semena v klidu sázet rovnou do země, bez předpěstování.
Vsaďte na starou známou pomocnici, jedlou sodu
Jedlá soda je všestranným pomocníkem. Hodí se nám v kuchyni, při úklidu, ale svou službu odvede i na naší zahradě. V případě okurek je chrání před možnými škůdci a chorobami. Díky svým jedinečným účinkům také snižuje kyselost půdy, což okurkám prospívá. Jedlá soda je neškodná pro ostatní rostliny, proto z jejího použití nemusíme mít obavy (oproti chemickým pesticidům neohrozí okolní květy ani zeleninu). Použít ji můžeme na dospělé květy, ale dokonce i na sazenice během předpěstování.
Na přípravu hnojiva budeme potřebovat 2 lžíce jedlé sody a 10 litrů teplé vody. Jedlou sodu jednoduše přidáme do vody a zamícháme. Každý vysazený keř zalijeme asi půl litrem připraveného roztoku. Pokud zaléváme květiny ve venkovním prostředí, vybereme si den, kdy je sucho a slunečno. Ideální použití jedlé sody k zalití našich okurek je třikrát za sezónu. Roztok z jedlé sody je ochrání nejen proti škůdcům a chorobám, ale také prodlouží jejich období plození a zlepší výslednou chuť.
Zroj: GardeningKnowHow