Podceňovaný potenciál využití banánových slupek v domácnosti: Od hnojiva až po péči o pokožku

Fotografie: Famartin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

O využití banánové slupky jako zahradního hnojiva jste asi už slyšeli. Využití tohoto organického materiálu tím však zdaleka nekončí. Možností, které podceňujete, je mnohem víc.

Pokud běžně vyhazujete slupky od banánů, pak se dopouštíte velké chyby. Kromě toho, že vám pomohou s pěstováním rostlin i květin, ocení je jak vaše domácnost, tak i pokožka, říká lékařka Debra Rose Wilson. Banány jsou chutné a zdravé ovoce, dnes běžně dostupné celoročně. V první řadě obsahují hodně draslíku, fosforu, hořčíku a celou řadu důležitých vitamínů. Málokdo ale ví, že nejen ovoce samotné lze bez obav pokládat za nutriční bombu. Jeho slupka totiž má totožné vlastnosti.

Banán na zahradě i doma

Hodně zahradníků ji proto používá jako základ hnojiva pro zeleninu i květiny v květináči. Jde totiž o jednu z nejlepších živin pro pokojové květiny. Otřete slupkou listy rostlin v obýváku nebo v kuchyni. Kromě krásného lesku jste jim právě dodali hodně cenných živin. Hodit se však bude nejen na okrasu a výživu, oceníte ji také při udržování pořádku v domácnosti. Jde totiž o perfektní nástroj pro péči o nábytek. Jen ho otřete slupkou a pak vyčistěte čistým hadříkem.

Vznikne tak na něm i ochranná vrstva. Ta ochrání pracovní desku, dřevo i parapet. Banánová slupka se však výborně hodí i k leštění zlata, stříbra nebo nerezové oceli. I příbory se po tomto ošetření budou lesknout jako nové. Není moc známým faktem, že se slupka banánu hodí i na různé štípance, například od komárů. Jednoduše jí potřete pokožku, a urychlíte tak hojení. Kromě toho vás takové „zásahy“ budou mnohem méně svědit a nutit k jejich škrábání.

Čistá trouba, čisté svědomí: Seznámení se s účinky octu a vody ušetří námahu i peníze

Trojice banánů
Fotografie: Pixabay

Každodenní péče o kůži

Štípance jsou většinou mimořádná událost. Banánové slupky však pomohou i s akné, zbavují váčků pod očima od únavy a celkově vaši pokožku prozáří. Přitom jen stačí vnitřní část slupky přiložit na obličej a jemně poklepat. Po 30 minutách „masku“ sundejte a obličej si normálně umyjte. Vnitřek se dá také seškrábnout a přidat do vašeho oblíbeného pleťového krému. Rozdíl oproti původnímu složení poznáte opravdu rychle. Jak je vidět, banánová slupka má opravdu široké využití.

Zdroj: Domek i Ogrodek, Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]