Nápady, které v článku zmíníme dokazují, že klasická barevná schémata využitá v obytných místnostech jsou nadčasová a v žádném případě nejsou nudná.
Přiznejme si, že módní trendy v barevném uspořádání jednotlivých obytných místností se mění častěji než dubnové počasí. Trochu přehnaně řečeno, různé články zmiňují, že v pondělí je trendy ohnivě červená a v pátek zase za módní označují brčálově zelenou. Skutečně nadčasová barevná schémata se ale skládají spíše z jemných odstínů, pro než je možné volit střídmé doplňky podle aktuálně propagovaného stylu, který vás osloví.
Neutrální barvy jsou univerzálním řešením
Barvy, jako je bílá a světle šedá, skvěle fungují jako neutrální barevné schéma. Poslouží jako vhodně barevné pozadí každé obytné místnosti a dají se bez problémů kombinovat i s doplňky výraznějších odstínů. Dokonce i černá ve střídmém využití může tomuto schématu dobře posloužit. Použijte ji ale jen v tom případě, že je pokoj dobře prosvětlený a použití černé barvy z něj neudělá temnou kobku. Pro uklidňující atmosféru obývacího pokoje skvěle poslouží doplňky v modrých a fialových odstínech.
Příliš tmavé ladění také neprospěje malé místnosti. Pokud tedy patříte mezi většinu české společnosti a snažíte se pokoj spíše opticky zvětšit, zůstaňte raději u světlých základů, které doplňte vhodně zvolenými barevnými detaily. Dobré je také myslet na velikost místnosti už s výběrem podlahy a barvy zdí. Nevěřili byste, jak moc dokáže místnost opticky zvětšit stejná barva na podlaze i na zdi pokoje.
Barev se ale také bát nemusíte
Neutrálně laděné barevné schéma rozhodně nemusí být jen bílé a šedé. Můžete vsadit i na jemné pastelové odstíny několika navzájem ladících barev. Velmi dobře takto funguje jemně hnědý odstín s dětskou bledě modrou barvou. Nikdy ale nekombinujte víc než tři barvy. S jejich výběrem vám může pomoci barevné spektrum, na němž tři navzájem ladící tóny vyberete pomocí rovnostranného trojúhelníku a barvy kontrastní se nacházejí přímo proti sobě.
Co prospěje velkým místnostem
Pokud patříte mezi ty šťastné, kteří se mohou pyšnit velkým obývacím pokojem, nemusíte se bát ani tmavších odstínů. V některých případech je dokonce třeba prostor opticky poněkud zmenšit, aby si v něm člověk nepřipadal ztracený. Pro tento účel skvěle poslouží, když stejnou barvu použijete na dvou protilehlých stěnách. Druhým, stejně spolehlivým způsobem je tmavší strop a podlaha a stěny ve světlých tónech.
O použitých odstínech rozhoduje světlo
Dokonalý základ pro barevné schéma vašeho obýváku může poskytnout jakákoli jemná barva. Před jejím výběrem si ale musíte všimnout, jak moc, či málo je váš pokoj prosvětlen. Obecně se dá říct, že místnosti, které jsou orientovány na sever, a okny do nich tedy dopadá minimum slunce, fungují nejlépe s teplými tóny barev. Světlé místnosti, do nichž slunce zavítá častěji, uvítají i chladnější barvy. Neznamená to ale, že by jim ty teplé mohly uškodit.
Zdroj: Redakce