![natirani-kmene-stromu bělení kmenů](https://bydlimeutulne.cz/wp-content/uploads/2025/02/natirani-kmene-stromu-1198x674.jpg)
Před zimou se vyplatí dát si tu práci a ovocné stromy v zahradě natřít bílou barvou. Zabráníte tak poškození kůry a ochráníte je před škůdci a patogeny.
Bělení kmenů stromů, především těch ovocných, je tradiční zahradnickou praxí. Hlavním cílem je ochránit stromy před nepříznivými vlivy počasí, zejména před teplotními výkyvy během zimních měsíců. K ochraně kmenů se používá nátěr na bázi hašeného vápna. Existují však i další možnosti, jak stromy v zimě ochránit.
Proč kmeny stromů na zimu bělit
Hlavní výhodou bělení kmenů je jejich ochrana před teplotními rozdíly. Bílý nátěr odráží sluneční světlo, což zabraňuje nadměrnému zahřívání kůry během slunečných zimních dnů. Tím se snižuje riziko vzniku mrazových trhlin, které se mohou objevit v důsledku rychlého ochlazení kůry po západu slunce. Jak uvádí web NašeKrásnáZahrada, nemá vápno samo o sobě žádné insekticidní nebo desinfekční účinky, jak se někdy traduje.
Přesto bělení kmenů nepřímo před škůdci a patogeny chrání, protože na zdravé a nepopraskané kůře se jim nebude dařit. Existuje názor, že bělení je vhodné pouze pro starší stromy a že u mladých jedinců může dojít k poškození jemné kůry. Nicméně mladé stromy mají tenčí a citlivější kůru, která je mnohem náchylnější k poškození mrazem a sluncem. Proto je bělení doporučováno i u nich, avšak s použitím méně koncentrovaného roztoku vápna.
Blíží se čas na prořez ovocných stromů pro zajištění bohaté úrody. Rány zahojí i včelí vosk a popel
Nátěr je nutné během zimy opakovat
Jak uvádí web Deccoria, pro vzrostlé stromy nařeďte 1 kg vápna na 5 l vody, pro malé stromky pak použijte poměr 1 kg vápna na 10 l vody. Můžete přidat i jíl nebo škrob, aby roztok lépe přilnul ke kmenům a větvím a pomaleji se smýval. S bělením se začíná na podzim a během zimy je potřeba nátěr několikrát obnovit, protože se smývá. Na trhu je však možno zakoupit nátěry, které vydrží na kmeni po celou zimní sezónu.
Kromě bělení existují i jiné způsoby ochrany stromů před teplotními výkyvy. Jednou z metod je opření desky o kmen stromu na jižní straně, což zabraňuje přímému slunečnímu záření na kůru a snižuje teplotní rozdíly. Ke kmeni můžete také přivázat lepenku nebo jej obalit slámou. Na BydlímeÚtulně jsme také psali, jaké jsou nejčastější choroby ovocných stromů. Jedině včasný zásah může zachránit úrodu.
Zdroj: Deccoria, NašeKrásnáZahrada
Napište komentář