Vysaďte si vedle růží okrasné rostliny, které dají vyniknout jejich květům a zároveň je ochrání

Fotografie: Freepik

Máte doma na záhonu nebo na zahradě růže? Krásu růží můžete vylepšit tím, že k nim nasadíte další okrasné rostliny nebo květiny. Růže patří mezi nejoblíbenější, co většinou na zahradách pěstujeme. Je to nejen pro její vzhled a vůni, ale také je to květina, která je poměrně vytrvalá a zvládne vrtochy počasí, takže se velmi dobře pěstuje.

Může být ale zase náchylná na některé škůdce, přesto je možnost tomu zabránit právě i výsadbou vhodných rostlin. Určitě je to dobrá volba také proto, že nejlépe krása růží vynikne vedle dalších květin. Pojďme se podívat na to, co nejlépe vedle růží vysadit.

Zelenina a bylinky

Není to ale vždy pouze o tom, co vedle růží nejlépe vypadá. Jde také o ochranu keřů růží, kdy v tomto případě skvěle poslouží cibule. Ta totiž pomáhá růžím zbavit se nejrůznějších chorob. Existuje ale dokonce také okrasná cibule, která bude dělat růži skvělého společníka.

Mezi další dobré společníky pro růži patří pikantní bylinky. Může se jednat třeba o tymián nebo petržel, které jsou v tomto ohledu nejlepší volbou. Také ty dokáží chránit růži před škůdci. Pokud se podíváme na to, které rostliny dále působí jako nejlepší ochrana před škůdci, jedná se zejména o:

  • Řebříček obecný
  • Měsíček lékařský

V případě řebříčku je jeho výhodou skutečnost, že láká slunéčka sedmitečná, která si obecně pochutnávají na mšicích, které mohou ničit květy růží. Proto je skutečně dobrým sousedem růží. Dále to může být i měsíček, který jednak odpuzuje škůdce, ale pomáhá také lepšímu prospívání růží a stimuluje jejich růst.

Dekorace v podobě květin

Pojďme ale nyní konečně k okrasným květinám, které chce vedle růží vysazovat většina z nás. Můžete vsadit na okrasnou šalvěj, která má krásné podlouhlé květy. Vedle růží vypadá opravdu skvěle. Dále to může být také fenykl nebo pelyněk. Velmi dobře vedle růží budou vypadat kosatce.

Pro růže je typické, že jejich květy rostou na vysokých keřích, takže je dobré kolem nich vysadit také nejrůznější nízké rostliny, které zaplní prázdnější prostor. Jedná se o zvonky, řebříček, mátu, kostival, nebo oblíbené macešky. Pokud chcete jít trochu do exotiky, můžete zvolit kvetoucí tabák, který bude v kombinaci s růžemi vypadá také velmi dobře.

Co dodržet při hledání společníků pro růže?

Vždy, když budete vysazovat něco vedle růží, pamatujte na to, že je vhodné dodržet určitá pravidla. Tato pravidla bychom určitě neměli porušit, protože v opačném případě bychom mohli keřům růží ublížit. Důležité pro růže je:

  • Slunce
  • Možnost volně „dýchat“

V prvé řadě platí, že růže vyžadují hlavně světlo, proto volte takové rostliny, které na ně nebudou vrhat stín. Také se vyvarujte rostlinám, které mají rozsáhlý kořenový systém nebo těm, které se rády nekontrolovatelně šíří a mohou růže zahlušit.