Belgický architekt utratil více než 50 milionů korun za přestavbu vodárenské věže na bydlení snů

Belgický architekt Patrick Metz se pustil do svérázného projektu, na jehož začátku stála vodárenská věž. Místo toho, aby pro svou rodinu postavil moderní dům, rozhodl se koupit a zrekonstruovat starou a opuštěnou vodárenskou věž.

Téměř devět let hledal vhodný objekt pro splnění svého snu. Rekonstrukce věže trvala pět let a stála ho přes dva miliony dolarů. Podívejte se, jak vše nyní vypadá. Stálo to za to?

Také jste jako malí snili o tom, že budete bydlet ve věži?

Architekt si vyhlédl věž ve vesnici Steenokkerzeel. Patrick Metz měl vždy zálibu v rekonstrukcích starých průmyslových budov, které měnil na obytné budovy. Když se rozhodoval, jak bude vypadat jeho vlastní nový domov, měl jasno. Jako malé dítě tuto věž často prozkoumával, hrál si v ní a představoval si, že v ní jednou bude bydlet.

  • 30metrová věž byla postavena v letech 1938–1941
  • fungovala do roku 1990
  • během druhé světové války ji nacisti používali jako hlídkovací věž

Patrick musel podstoupit dlouhé papírování a teprve poté mohl začít s vysněným předěláváním. Předělat tento typ budovy na obytný totiž není jen tak a potřebujete několik povolení od zastupitelů. Běhání po úřadech a čekání Patricka stálo dlouhých sedm let. V momentě, kdy dostal poslední razítko a souhlas, začal s prací na své vlastní věži, kterou nazval Chateau d´Eau.

Moderní se skvěle doplňuje s původním

Aby celkový vzhled věže působil světleji, bylo nutné probourat stěny a postavit více oken. Ačkoliv byl exteriér věže zachován v téměř perfektním stavu, s interiérem už to tak slavné nebylo. Jelikož byla věž stará, a navíc se o ní přes deset let nikdo nestaral byly některé části pokryté rzí a zchátralé. O to víc byla rekonstrukce komplikovaná. Patrick se totiž rozhodl některé strukturální prvky zachovat, aby budova neztratila industriální ráz.

Dále byla potřeba posílit zdi, opravit topení a obnovit všechny přípoje, vedení a všemožné trubky, aby zde mohla bydlet rodina. Také fasáda se musela kompletně předělat. Pět let architekt strávil na rekonstrukci svého snu. Povedlo se mu vytvořit elegantní a moderní design, aniž by porušil celkový industriální atmosféru vodárenské věže.

V budově najdete mnoho původních prvků, které v kombinaci s novodobým vybavením působí velmi zajímavě. Díky speciálním oknům má majitel přímo panoramatický výhled do všech stran. Apartmán vytvořený ve vrchním patře staré budovy je zkrátka úžasný.

Fotografie: Novate

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]