Paletový kompostér se hodí na každou zahradu. Vyrobit ho lze snadno a levně

Pokud si hodláte na zahradu pořídit kompost, máte prakticky dvě možnosti. Buď vyrazíte do zahradního centra, kde si ho hotový koupíte, nebo si vyrobíte svůj vlastní. To ale nemusí být vůbec tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Navíc díky tomu i ušetříte. Jediné, co budete potřebovat, jsou dřevěné palety, základní nářadí a trochu vašeho času. Podívejte se, jak je výroba snadná a pusťte se do práce. Výsledek se vám bude určitě líbit.

Výhody kompostování

Stále více lidí si na svých zahradách pořizuje kompost. Výrazně tím totiž snížíte množství odpadu vaší domácnosti i zahrady. To je samozřejmě dobré pro planetu. Hlavními důvody, proč si kompost pořídit jsou:

  • méně odpadu
  • kvalitní hnojivo
  • vhodné prostředí pro pěstování některých rostlin
  • podpora ekologie

Tento ekologický a velmi praktický krok láká mnoho lidí. Proto moderní hobbymarkety a zahradní centra nabízí hotové komposty k prodeji. Málokdo ví, že si ho může vlastnoručně a jednoduše vyrobit.

Připravte si nářadí a pusťte se do práce

Než se do samotné výroby pustíte, připravte si dřevěné palety, dřevěné kůly, rýč, hrábě a další základní pracovní nářadí. Poté vyberte vhodné místo, kde chcete kompost umístit. To pečlivě vyčistěte a případně vyrovnejte rýčem a hráběmi.

Kompostovací nádobu musíte samozřejmě umístit na holou zem, rozhodně ne na dlažbu nebo beton. Pokud máte obavy s krys a myší, můžete do spodní části umístit jemné pletivo.

Vezměte paletu a postavte ji na dlouhou hranu, aby vytvořila zadní stěnu kompostové nádoby. Paletu upevněte namísto pomocí dvou dřevěných kůlů. Použijte jeden na každé straně. Pak umístěte další dvě palety v pravém úhlu, aby vytvořily boční stěny kompostu.

Rohy pevně přitlačte k sobě, aby nevznikly žádné mezery. I tato palety upevněte dřevěnými kůly jako v předchozím případě. Zbývá už jen poslední paleta, kterou umístíte ze přední strany a upevníte jen na jedné straně, aby vznikla otevírací dvířka.

Fotografie: Freepi, Youtube Screen

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]