Prádlu je možné zářivou bělost navrátit. Mezi účinné pomocníky patří i jedlá soda a citron

Fotografie: Depositphotos

Bílé prádlo časem ztratí svou zářivou bělost a získá nádech šedivé nebo žlutavé barvy. A to nikdo nechce, zejména ženy jsou na to háklivé.

Dámské spodní prádlo, které je z umělého vlákna a nelze ho vyprat na vysokou teplotu jako bavlnu, může časem získat zašedlý či zažloutlý odstín. A za takové prádlo by se ženy zcela jistě styděly. Vždyť je spousta situací, kde se musí svléknout, třeba u lékaře. Bílé prádlo, které nejde vyprat opět do bělostného odstínu, by možná bylo lepší obarvit. Barvy na syntetiku a krajku jsou běžně k dispozici. Volte jen světlý barevný odstín a při prvním praní po barvení perte samostatně, abyste měli jistotu, že barva nepouští.

Předcházejte zapraným odstínům

Nemusí jít jen o bílé dámské prádlo, ale také o košile a blůzky, tílka a trička anebo bílá prostěradla a ubrusy. Rozdíl je hlavně v materiálech. Bavlnu můžete vyprat při 90 °C, a tím je možné zbavit se skvrn a zašlých odstínů. Kdežto syntetické materiály musíte prát jen ve vlažné vodě. Jak to tedy udělat, abyste jim dokázali vrátit jejich svěží a sněhově bílý odstín? Při výběru pracích přípravků volte ty, které jsou určeny pro konkrétní materiál. Některé jsou totiž vhodnější na umělá vlákna, jiné na vlnu a další na bavlnu.

Nepoužívejte nadměrné množství pracího prostředku, radí na webu SeniorSafe. Někteří z vás si mohou myslet, že víc prášku víc vypere, ale to není pravda. Naopak, zbytky pracího přípravku v prádle zůstanou, neboť textilie se dobře nevymáchají. A to je jeden z důvodů zašedlého prádla. Obdobné je to s aviváží. Chcete mít oblečení či povlečení voňavější, a tak dáte dvojitou dávku. A prostředek zůstane v látce. Zažloutlé odstíny, například u krajkových podprsenek, způsobuje vyšší teplota vody, než výrobce udává.

Zápach obuvi lze snadno eliminovat díky domácím pohlcovačům vlhkosti. Pomůže i levandule

Navraťte prádlu zářivou bělost

  • Sůl a jedlá soda – podle velikosti a množství prádla zvolte nádobu. Tento návod je pro 5 litrů vody, což je kbelík nebo umývadlo. Budete-li chtít prádlo namočit do vany nebo rovnou do bubnu pračky, přizpůsobte ingredience množství vody. Voda může být studená nebo nanejvýš vlažná. Přidejte lžíci kuchyňské soli, lžíci jedlé sody a lžíci pracího prostředku určeného na daný textil, doporučuje web OnlineNytt. Prádlo do roztoku namočte a nechte v něm asi třicet minut až jednu hodinu. Občas je můžete mírně promnout. Jestliže chcete tento úkon provést rovnou v pračce, nastavte program bez ohřevu vody nebo s teplotou 20 °C a s občasným protočením bubnu. Pračka provede všechno za vás, včetně lehkého předsušení, jak jsme už dříve na BydlímeÚtulně psali. Kdežto prádlo, které bělíte ve vaně nebo umývadle, budete muset ještě pořádně vymáchat.
Bílé prádlo by nemělo být zašlé
Fotografie: Pixabay
  • Citrony – kyselina citronová dokáže bělit tkaniny z bavlny, lnu i polyesteru. Do roztoku vody a citronové šťávy namočte bílou látku na hodinu nebo klidně na celou noc. Pak vyperte běžným způsobem.
  • Peroxid vodíku – je bezpečný pro všechny druhy tkanin, které lze prát. Použijte běžný peroxid z lékárny a při praní nalijte malý šálek do dávkovače bělidla v pračce (nebo do přihrádky na předpírku). Samozřejmě, že v pračce musí být jen bílé tkaniny. Na barevném prádle byste si způsobili zesvětlené fleky.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*