Nevšední způsoby využití kyseliny citronové v domácnosti. Účinný pomocník, který vyřeší řadu dlouhotrvajících problémů

Fotografie: Pixabay

Kyselina citronová je výbornou věcí pro přípravu pokrmů i nejrůznější úklidové práce v domácnosti. Buď můžete používat klasický citron, ze kterého vymačkáte šťávu, nebo se dá zakoupit v práškové podobě, kdy si sami podle potřeby připravíte kyselý roztok.

Obě varianty jsou v zásadě podobné a nabízí celou řadu nejrůznějších využití. V článku najdete několik oblastí, ve kterých se vám bude síla této kyseliny velmi hodit. Některé z uvedených rad pro vás možná budou novinky.

Odstranění vodního kamene z baterií

Kyselina citronová může být velmi cennou pomůckou pro čištění. Dokonale odstraňuje vodní kámen, takže se dá výborně použít k čištění koupelnového a kuchyňského vybavení. Chcete-li se zbavit usazenin a skvrn z vodovodních nebo sprchových baterií, smíchejte pouze kyselinu citronovou s vodou, dokud nezískáte konzistenci pasty. Tuto směs naneste na hadřík a důkladně potřete nerezové části baterie a všechna místa s vodním kamenem.

Po několika hodinách směs odstraňte a místo opláchněte vodou. Pro odvápnění dřezu, uzavřete špunt, přidejte několik polévkových lžic kyseliny citronové a nalijte horkou vodu. Nechejte působit několik hodin nebo přes noc a nakonec důkladně opláchněte.

Fotografie: Pixabay

Konec vápenatým usazeninám v rychlovarné konvici

Pomocí kyseliny citronové můžete také rychle a snadno odstranit vápenaté usazeniny v konvici. Dovnitř dejte dvě čajové lžičky kyseliny a nalijte zhruba tři lžíce vody. Poté konvici protřepejte, aby se ingredience navzájem dobře promíchaly. Počkejte 15 minut a ideálně i celou směs nechte projít varem a poté důkladně vylijte. Nakonec konvici pořádně opláchněte pro odstranění výrazné vůně citronu.

Zesvětlení a čištění bílého oblečení

Kyselina citronová má také zesvětlující a osvěžující vlastnosti, a proto je perfektní pro zvýšení účinku pracího prášku. Kyselinu je možné použít k ošetření skvrn a bělení oblečení. Stačí do pracího prášku přidat zhruba dvě čajové lžičky kyseliny citrónové a spustit prací cyklus. Oblečení bude bělejší a voňavější i při použití menšího množství aviváže.

Čištění mikrovlnné trouby

Mikrovlnná trouba jsou zařízení, která se často obtížně čistí kvůli zapečeným a připáleným nečistotám. Zaschlé zbytky potravin a mastnotu však poměrně snadno odstraníte kyselinou citronovou. Vložte do mikrovlnné trouby skleněnou misku do poloviny naplněnou vodou, do kterého přidáte tři lžíce kyseliny citronové.

Fotografie: Freepik

Zapněte mikrovlnku na 2-3 minuty a po vyjmutí mísy umyjte vnitřek vlhkou houbičkou namočenou v čisté vodě. Tímto postupem zvládnete snadno odstranit nečistoty. To samé udělejte i v případě klasické trouby, ale mísu s vodou s kyselinou v ní nechte zhruba 30 minut při 180 stupních.

Čištění rukou od barevných skvrn

Kyselina citronová je také vhodná k čištění rukou od odolných barevných skvrn, které vzniknou například od červené řepy, nejrůznějších barev a přípravků. Pro důkladné umytí stačí nanést troch kyseliny citronové na ruce, přidat trochu vody nebo tekutého mýdla a ruce několikrát promnout. Nakonec kyselinu opláchněte teplou vodou. Kyselina odstraní skvrny a přirozeně a zároveň šetrně zesvětlí pokožku vašich rukou.