Zápach obuvi vzniká většinou rozkladem bakterií, které se vytvořily v důsledku pocení nohou. Pomůže důsledná hygiena nohou i vašich bot.
Zjistili jste, že vaše obuv vydává nepříjemný odér, kterého byste se rádi zbavili? Boty mohou být cítit novotou, propocením a rozkládajícími se bakteriemi, špínou, ale i z jiných důvodů. A toho se určitě chcete zbavit, jen asi nevíte jak. Jde to a my se o tyto vychytávky s vámi chceme podělit.
Na materiálu obuvi záleží
Abyste se mohli zápachu bot účinně zbavit, je třeba je rozdělit podle použitého materiálu. Jinak budete nakládat s obuví textilní a jinak s botami z kůže. Dnes se třeba tenisky vyrábějí z různých umělých vláken, které je možné vyprat v pračce anebo v ruce kartáčkem. Při ručním praní se však nedostanete do špičky boty, a tudíž nemáte jistotu, že v ní nezůstaly bakterie, které způsobují největší zápach, a navíc škodí vašim nohám.
Důležitá je prevence aneb jak zápachu předcházet
- Boty pokud možno často střídejte, nenoste každý den tytéž.
- Pořiďte si antibakteriální vložky s aktivním uhlím, které pohlcuje vlhkost, jak doporučuje web WikiHow. A pravidelně je obměňujte.
- Noste bavlněné ponožky, které sají pot. Vhodné jsou i ponožky, které obsahují antibakteriální koloidní stříbro.
- Starejte se také dobře o své nohy, abyste do bot nezanášeli plíseň či bakterie.
Podle tohoto postupu můžete prát boty v pračce jedna báseň. Díky tomuto kroku se nikdy nezničí
Jak o obuv pečovat
Když jste donuceni, z důvodu vaší práce nebo životního stylu, nosit každodenně stejnou obuv anebo jste v pevných botách zašněrováni celý den, není divu, že se vaše nohy potí. Pot následně přechází do bot a ty nepříjemně zapáchají. Dodnes se používají některé tzv. babské rady, které ale fungují. Na noc můžete boty vycpat novinami, které odsají vlhkost, radí na webu Genialne. Stejně tak můžete do bot vkládat různé druhy pohlcovačů vlhkosti nebo speciální filtry do obuvi, jež lze zakoupit v lékárně.
Také dětský pudr dokáže obuv vlhkosti i zápachu zbavit. Nasypte ho dovnitř boty a dobře rozprostřete. Ráno ho z bot jen vyklepejte, a co zbylo, to se usadí na ponožkách a s nimi pak vypere. Možná byste mohli i vy sami dětský pudr na nohy použít, a to v případě, že budete opět celý den v pevných, kupříkladu pracovních botách. Nohy se vám nebudou tolik potit. Pomoci vám mohou také antibakteriální spreje do obuvi, které dokáží zahubit vzniklé bakterie i plísně.
Domácí pohlcovače vlhkosti a pachu
Pohlcovač vlhkosti si můžete vyrobit i podomácku. Do tenké ponožky nasypte hrst kočičího steliva. Vždyť to je k absorpci vlhkosti a pachu přímo určeno. Také můžete smíchat trochu pilin se sušenými květy levandule. Ponožky s pohlcovači nechte v botách po celou dobu, co je nenosíte.
A když už vůbec nevíte kudy kam a nemáte nic lepšího po ruce, můžete do každé boty vložit po jedné kapsli do myčky nádobí. Ty vám obuv provoní přes noc. Pak ale nenazouvejte boty naboso, rozhodně si vezměte ponožky. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak si můžete doma vyrobit levné a ekologické čisticí přípravky ničící viry i bakterie.
Napište komentář