Lehké i hloubkové čištění špinavého koberce: Výběr záleží na míře znečištění

Fotografie: GAbrielwebs25 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Příchod jara a léta je nejlepší čas na to zabalit a uskladnit koberce. Aspoň do příští zimy, kdy vám zase poskytnou útulné teplo. Je však třeba je správně skladovat i vyprat.

Ačkoli to vypadá složitě, celý proces může být velmi jednoduchý. Tedy za předpokladu, že se budete držet několika základních postupů a pravidel. V první řadě si najděte štítek od výrobce, kde jsou pokyny pro speciální čištění. Jestliže tam nic nenajdete, otestujte vámi zvolenou metodu čištění někde na rohu, než se pustíte do celé plochy. Základní fází je pečlivé vysátí celého koberce, což eliminuje všechen povrchový prach. Nejlepší je provést ho z obou stran. Co dál?

Lehké čištění

Není-li váš koberec tolik špinavý, nejsou potřeba nijak radikální kroky. Posypte ho celý jedlou sodou a nechte ji 2 hodiny působit. Pokud nespěcháte, neuškodí nechat ji pracovat klidně celou noc. Pak ji jen vysajte – výsledek vás nejspíš překvapí, a to včetně eliminace pachů. Tato metoda se dá aplikovat průběžně po celou zimu.

Hloubkové čištění a malé koberečky

Platí hlavně pro silně namáhané koberce s mnoha skvrnami, jež je před skladováním potřeba opravdu důkladně očistit. Vyrobte si na to domácí roztok, který nalijte do rozprašovače. Stačí k tomu 1 polévková lžíce saponátu na nádobí, 1 polévková lžíce bílého octa a horká voda. Všechno smíchejte v lahvi a nastříkejte celý povrch koberce. Poté ho lehce přetřete a nechce důkladně uschnout.

Pozor ale na vsáknutí prostředku přímo do koberce, může tkaninu odbarvit. Malé koberečky se dají prát klasicky v pračce, stejný roztok použijte místo pracího prášku. Před vložením ale zkontrolujte cedulku od výrobce.

vysávání koberce
Fotografie: Pixabay

Čištění solí

Další skvělý pomocník na hrubou špínu. Pomůže vám od skvrn od kávy i vína, ale také od stop po botách nebo zvířecích tlapek. Místo stačí posypat a nechat pár hodin působit.

Když se léta zašlému koberci vrátí jeho původní podoba i bez návštěvy čistírny

Sušení koberců

Nechte je 2 dny ve vodorovné poloze, vyhněte se však jejich položení na přímé sluneční světlo. Hrozí totiž vyblednutí barev nebo lokální změna. Jakmile je koberec kompletně suchý, je zcela připraven na další zapojení do akce.

Zdroj: Spiros Soulis

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]