Bláznivé barvy do obýváku? Dá se to udržet?

Vdechnout domovu živost – cíl, který si stanovil nejeden člověk. I když se poslední trendy nesou ve znamení minimalismu a skandinávského, velmi světlého a jednoduchého bydlení, nikde se nepíše, že své fantazii nemůžete upustit uzdu. Nakonec je to jen váš dům a vy v něm žijete. Proto pokud prahnete po bláznivých barevných odstínech, jimiž ozdobíte zdi v obývacím pokoji, proč ne? Nabízí se však otázka, jestli se tyto bláznivé barvy do obýváku vlastně dají dlouhodobě udržet.

Lepší než bílé stěny

Z pohledu údržby jsou barevné stěny praktičtější záležitostí v porovnání se sněhově bílým odstínem. Důvod je prostý – na pestrých tónech nejde vidět tolik nečistot, jako na bílé barvě. Na ní jde vidět opravdu všechno. 

Samozřejmě má na životnosti odstínů vliv i to, jestli v domácnosti žijí děti nebo domácí mazlíčkové, jež jsou společně takovými malými ničiteli hezkých stěn. Když však pomineme tento faktor, prakticky nic by nemělo bránit bláznivému malování. Výraznější barvy do obýváku jsou stejně dobře udržitelné jako jiné tóny z palety barev. A to platí zejména, pokud máte po ruce parní čistič, s jehož pomocí udržíte i výrazně zbarvené kusy nábytku v jako nové formě. 

Jaké barvy do obýváku hodit?

Není to jenom o barvách zdí, ale také o bláznivých odstínech nábytku. Ovšem i v tomto případě platí, že na jejich životnosti mají vliv i děti nebo domácí mazlíčkové. A stejně tak platí, že na pestřejších tónech jde vidět méně nečistot než na bílém zpracování sedací soupravy. Takže ano, i bláznivě zbarvený nábytek má zelenou. 

Jenže jakou konkrétní barvu volit? Když se na věc podíváme z pohledu bytových designérů, ti stále více vyzdvihují zelené odstíny, případně více neutrální šedou. Do obývacího pokoje ale krásně pasuje i bláznivá modrá, kterou můžete hravě kombinovat s méně výraznou béžovou.

Modrá barva uklidňuje

Pojďme začít poslední zmíněnou, a tou je modrá. Ta má tendenci uklidňovat a v obývacím pokoji si najde místo hlavně v tmavém odstínu. Bytoví designéři jsou toho názoru, že se modré tóny mají přemístit hlavně do ložnice, ale i v obýváku mají své místo a zamilujete si je. 

Mít bláznivé barvy ve svém obývacím pokoji však neznamená, že musíte všechny zdi pomalovat tmavým odstínem. Můžete vsadit jenom na jeden výrazný prvek, kterým může být modrá sedací souprava, a k ní sladit dekorace ve stejném tónu. Bláznivost nutně neznamená kýč jak bič.

Pokud vám modrá učaruje natolik, že ji umístíte do svého příbytku, nebojte se ji zjemnit béžovou. Jedná se o báječnou neutrální volbu, která koresponduje s minimalistickým pohledem na svět.

Jen zelená to může být!

Vedle modré je velkým trendem také zelená, která má také tendenci uklidňovat. Zejména pokud si ji domů přinesete v přírodním, zemitém odstínu. Mezi bytovámi designéry aktuálně frčí hlavně ona zemitost, ale také smaragdová výraznost. V obou případech se tóny dají hezky doplnit o přírodní dřevo. 

I v tomto případě můžete sáhnout po kombinaci s béžovou, která onu výraznou barvu trochu víc uzemní a uskromní.

Šedá nemusí být nenápadnost sama

Že vám tato bláznivost není zrovna po chuti? Tak vsaďte na nestárnou, méně výraznou barvu, kterou je šedá. Lidé mají bohužel ve svých hlavách zafixováno, že šedá znamená také nevýraznost nebo nenápadnost. Ale v interiéru funguje dokonale (zejména, pokud se zkombinuje s černou, bílou, betonem nebo mramorem). 

Dokonce se říká, že šedá barva slouží jako skvělý podklad pro umělecká díla. Možná i proto se nachází v domácnostech, které jsou po stránce modernosti vyšperkované k dokonalosti.