Bleší invaze v domácnosti ve většině případů znamená velký problém. Naučte se s nimi efektivně bojovat

Fotografie: Freepik

Domácí mazlíčci, jako kočka nebo pes, nám přinášejí mnoho radosti, ale mohou do našeho domova přinést také nezvané hosty. Mezi takové se řadí blechy.

V našem domě se často mohou vyskytnout nezvaní hosté, mezi které patří například mravenci, myši nebo moly. Mezi další nezvané hosty řadíme i blechy. Jejich odstranění z našeho domova je mnohdy stejně složité, jako u předchozích škůdců. Dospělé samičky blech jsou totiž schopné snést až 50 vajíček denně a proto k zamoření našich domovu dochází velmi rychle. Nejběžnější příčinou výskytu blech v naší domácnosti jsou domácí mazlíčci. Jejich přenašeči mohou být ale také venkovní zvířata, jako je například ježek.

Kde se blechám daří a jak zjistíme jejich přítomnost

Blechy mají velmi rády teplé a vlhké podnebí. Dobře se jim bude dařit v boudě nebo pelechu našeho psa. Zde dochází k jejich nejčastějšímu množení. Pokud na našem domácím mazlíčkovi spatříme jednu nebo dvě blechy,  zbytek můžeme hledat právě v jeho pelíšku. Ze statistických údajů vyplývá, že na jednu spatřenou blechu připadá dalších 99, které nevidíme. Doporučujeme také důkladně zkontrolovat ložní prádlo a koberce. Hledáme typické tmavé skvrny, které za sebou blechy nechávají.

Fotografie: Unsplash

Přítomnost blech poznáme podle tmavých skvrn, která jsou složeny ze zbytků krve a výkalů. Larvám blech tyto zbytky slouží jako zdroj potravy. Pokud je doma objevíme, je zapotřebí důkladně odblešit našeho domácího mazlíčka. Na odblešení se používá speciální hřeben s jemnými zuby, který zachytí blechy ve všech vývojových formách. Mějte po ruce misku s horkou vodou a mýdlem, abyste dospělé blechy ihned po objevení zahubili.

Nejdůležitější je důslednost

Jednoduchý způsob jak zjistit, jestli se v naší domácnosti blechy nacházejí, je využití bílých ponožek. Pokud si je na sebe vezmeme a důkladně se projdeme po každém koberci v bytě, zjistíme, jestli se v našem koberci nacházejí larvy blech. Na spodní straně bychom v tomto případě totiž objevily typické tmavé skvrny, které po sobě blechy zanechávají. Při odblešení našeho psa nebo kočky využijeme volně prodejné prostředky. Pokud si nejste jistí výběrem, poraďte se se svým veterinářem nebo v nejbližší prodejně zvířecích potřeb. 

Fotografie: Unsplash

K odstranění blech z Vaší domácnosti bude potřeba kompletně vyčistit veškeré ložní prádlo a psí pelíšky. Zapomínat nesmíme také na koberce. Po vysátí je potřeba okamžitě zlikvidovat odpadní pytlík ve vysavači, mohlo by zde dojít k opětovnému rozmnožení blech. Pokud máme koberce s vysokým vlasem, pro důkladné vyčištění se doporučuje použít parní vysavač. Důkladné čištění domácnosti bychom měli provádět každé dva dny, po dobu nejméně 10 dnů až měsíce, v závislosti na frekvence výskytu blech.

Zdroj: Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]