Úklidoví pomocníci jsou v domácnosti nepostradatelní. Jak o ně správně pečovat?

Při běžném domácím úklidu používáme různé pomocníky, jako jsou hadry, mop, parní mop, vysavač a další. Pomohou nám k dokonale čisté domácnosti, ale musíme se o ně pečlivě starat. V opačném případě nadělají tito pomocníci více škody, než užitku. Mohou být plní prachu, mastnoty, špíny a především bakterií. Dnes se společně podíváme na čistící nástroje, které nám usnadní práci, když o ně bude řádně pečováno.

Vysavač

Po každém luxování je vhodné vyprázdnit nádrž a vyčistit od drobků, prachu, chlupů, vlasů. Je vhodné nádrž vypláchnout horkou vodou. Alespoň jednou za dva až tři měsíce si vysavač zaslouží důkladnější vyčištění včetně filtru a hadice. Čím pečlivější údržba vysavače, tím snadnější a rychlejší luxování i životnost výrobku.

Mop

Ať už používáte klasický nebo parní mop, zaslouží si rovněž důkladnou péči. Po vytření sundejte látkovou násadu a vyperte. Hlavici, která je u ručních mopu napevno, vyperte v horké vodě ručně a nechte důkladně uschnout. Vyměnitelné bavlněné a mikrovláknové hadry lze prát v pračce. Houbové hlavice se perou rovněž ručně s použitím mycího přípravku. Nikdy neschovávejte mop, pokud je mokrý. Mohl by začít zapáchat a stát se živnou půdou pro bakterie.

Smeták

Také o tohoto pomocníka je potřeba pravidelně pečovat. Ať už používáte klasické koště nebo umělohmotný smeták, vytřepejte nebo vyluxujte z něj veškeré nečistoty. Pak ho namočte do kbelíku s horkou vodou a mycím přípravkem. Na závěr ho spláchněte proudem čisté vody a nechte někde zavěšený, štětinami dolů.

Hadry a houbičky

Pokud nepoužíváte při úklidu jednorázové hadry nebo vlhčené utěrky, pak je po každém úklidu hoďte do špinavého prádla a vyperte. Houbičky umyjte v horké vodě s mycím přípravkem, vyždímejte a vložte do mikrovlnné trouby na půl minuty. 99% bakterií tím zničíte.

Obrázky: pixabay