Bohatá úroda rajčat nemusí být jen zbožným přáním. Užijte si úspěšnou sklizeň již během letošní sezony

Fotografie: Pixabay

Ačkoliv, samozřejmě v závislosti na ročním období, bývají často i v obchodě koupená rajčata velice chutná, přece jen se nic nevyrovná těm vlastním, s láskou vypěstovaným. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny, který není jen chuťově příjemný, ale také velice zdravý.

Odborné studie prokázaly, že pravidelná konzumace rajčat skutečně snižuje riziko, že u dané osoby propukne nádorové onemocnění. Velkou předností rajčat je i to, že se z nich důležité látky získávají i v případě, kdy jsou tepelně zpracovaná.

Pokud se tedy budete chtít pustit do pěstování vlastních rajčat a zlepšování svého zdraví, máme pro vás několik tipů, aby vaše rostliny prospívaly a měly co nejvíce výborných plodů. Tyto tipy se týkají:

  • hnojení
  • ochrany proti nemocem, a
  • správného odstraňování částí rostlin.
Fotografie: Pixabay

Poskytněte rajčatům správné hnojivo

Pokud přemýšlíte ekologicky, pak byste měli rozhodně primárně sáhnout po organickém hnojivu. To je nejen velice účinné, ale také šetrné k rostlinám samotným i k životnímu prostředí. Organická hnojiva rovněž žádoucím způsobem vyživují a vylepšují půdu.

Pokud jde o hnojivo vhodné pro pěstování rajčat a bohatší úrodu, musí zákonitě obsahovat hodně výživných látek. Ve specializovaných prodejnách pro pěstitele a v příslušných odděleních hobbymarketů jsou k dostání hnojiva určená přímo pro určité druhy zeleniny, přičemž dejte pozor na to, aby obsahovala ve větším množství draslík, který rajčatům prospívá.

Plodová zelenina obecně dobře plodí tehdy, když se jako hnojivo použije drůbeží trus, který se nechá zkvasit a poté se pro účely hnojení ředí a ideálně přidává přímo do zálivky,

Chraňte rajčata před nemocemi

Pokud jde o choroby, kterým rajčata nejčastěji čelí, jsou obvykle houbového původu a projevují se skvrnami na plodech a na listech a také tím, že listy bez zjevné příčiny schnou. Pokud si těchto příznaků všimnete, první pomocí je co nejdříve postiženou část rostliny odstranit.

Při výběru rajčat k pěstování se zajímejte o jejich odolnost vůči houbám a plísním, protože některé druhy jsou k onemocněním náchylnější. Abyste zabránili nákaze, dbejte na to, aby spodní listy nebyly v kontaktu s vlhkým substrátem. Když rajčata zaléváte, vynechejte listy, abyste zbytečně nevytvářeli ideální prostředí pro houby. V rámci prevence podobných onemocnění je dobré používat speciální přípravky určené k boji proti houbám, takzvané fungicidy.

Fotografie: Pixabay

Z rostliny odstraňujte takzvané zálistky

Pokud pěstujete tyčková rajčata, je důležité odstraňovat specifické části rostlin, aby nebyly příliš husté a měly dostatek energie pro tvorbu více plodů a boj proti případným chorobám. Těmito nežádoucími částmi jsou takzvané zálistky, což jsou výhonky, které raší z paždí listů. Pokud jde o způsob odstranění, nejvíce se osvědčilo jejich odlomení.

Pokud však pěstujete rajčata keříčková, zálistky ponechejte, protože právě ty jsou místem, kde rostliny plodí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]