Domácí způsoby, jak na zahradě zatočit s nežádoucím plevelem

Fotografie: Pixabay

Mimo ovoce, zeleniny a okrasných rostlin – roste na zahradě i nežádoucí plevel. Většinou roste právě tam, kde o něj není zájem. Pokud se vyskytuje mezi okrasnými rostlinami či zeleninou, nezbývá, než sehnout hřbet a ručně ho vytrhat. Nejlépe je v takových případech tomuto problému úplně předcházet.

Jestliže roste plevel zvlášť, mimo rostlin, které bychom mohli ohrozit, nabízí se řada možností, jak plevel zlikvidovat i bez chemie. Přinášíme několik tipů, jak s nežádoucím plevelem zatočit.

Mulčování

Mulčování je skvělý způsob, jak předcházet bujnému růstu plevele. Mulčovací vrstva nejenže zamezí růstu plevele, vyživuje navíc i rostlinky a udržuje vlhkost v půdě. Mulčování vytvoří bariéru, která zabrání klíčení plevelů, ale vrstva musí být silnější.

Vařící voda

Jednoduché a efektivní, uvařte si v konvici nebo kastrolu vodou a nalijte vřelou vodu na plevel. Při nalévání dávejte pozor, abyste cílili pouze na plevel. Ideální je tento způsob použít tam, kde nejsou ohroženy další rostlinky, které naopak pěstovat chcete. Možná to budete muset udělat několikrát, abyste plevel úplně zničili. Tato metoda nepoškodí půdu pro opětovnou výsadbu.

Fotografie: Pixabay

Sůl

Můžete použít kamennou nebo stolní sůl a nejlépe je vytvořit roztok, ne sypat sůl přímo na plevel. Vytvořte roztok 3:1 dílů vody a soli a pomocí stříkací láhve nastříkejte přímo na plevel.

Postřik provádějte opatrně pouze na zamýšlenou plevel, vyhýbejte se jiným rostlinám. Do roztoku můžete každý den přidávat více soli, dokud plevel zcela nezničíte.

Jedlá soda

Tento způsob funguje nejlépe u mladých plevelů na terasách, chodnících a příjezdových cestách. Pomáhá také, pokud sodu aplikujete po dešti, když jsou rostliny mokré, nebo je můžete předem zalít. Posypte plevel hydrogenuhličitanem sodným a nasypte jej také do trhlin chodníku, kde plevel vyrůstá. Dávejte pozor, abyste neposypali i rostliny, které si chcete ponechat. Podle potřeby opakujte, dokud není plevel zcela usmrcen.

Fotografie: Pixabay

Bílý ocet

Použijte bílý ocet nalitím přímo na plevel. Protože je ocet kyselý, zabije další rostliny, na které se dostane, takže dávejte pozor, abyste ho nedostali na jinou zeleň, kterou chcete pěstovat. Může to být jednodušší a přesnější, pokud použijete stříkací láhev. Možná budete muset tento postup několikrát opakovat, ale je vysoce účinný.