Bohatě kvetoucí fialky zajistí speciální zálivka. Její příprava je snadná, sousedky vám budou závidět

Fotografie: Depositphotos

Ačkoliv fialky nejsou nijak náročné na pěstování, je třeba dodržovat určitá pravidla, aby prospívaly. K tomu se pojí i starost o jejich květy.

Při pěstování fialek můžete narazit na problém, že poupata delší dobu prakticky vůbec nekvetou. V tomto případě je nutné udělat naléhavá opatření, jinak se může stát, že pupeny jednoduše vyschnou a neporostou vůbec. Může to vést k úplnému zničení rostliny. Abyste fialkám pomohli, je třeba si připravit jednoduchou, ale účinnou směs, která „probudí“ spící pupeny, a ty začnou opět kvést.

Jak pěstovat fialky

Fialky se řadí mezi pokojové rostliny, jež jsou na péči velice skromné. Nejčastějším druhem, který se u nás pěstuje, je fialka africká. Fialky potřebují dostatek slunečního světla, proto je ideálním místem pro ně například okenní parapet. Je však třeba dávat pozor na průvan, protože ten jim neprospívá a může je i poškodit. Lze je pěstovat i v zimním období, ale je třeba jim nahrazovat sluneční světlo umělým.

Co se týče hnojení, je třeba fialky hnojit alespoň jednou za dva týdny, nejlépe tekutým hnojivem určeným přímo pro pokojové rostliny. A důležité je také zalévání. Doporučuje se zalévat je nejlépe do podmisky nebo pod květy, rozhodně ale nikdy nezalévat květy. Substrát udržujte ve vlhkosti a občas ho nechte proschnout. Fialky také dobře prospívají ve větším množství, takže se neostýchejte pořídit jim „kamarádky“.

Příprava a použití speciální zálivky

K přípravě této zálivky potřebujete banánovou slupku. Slupky obsahují velké množství draslíku, hořčíku a vápníku. Banánová slupka v sobě navíc skrývá i vitamíny skupiny B a vitamíny C a K, jež jsou nezbytné pro bohaté kvetení fialek. Slupky lze využít hned několika způsoby. U prvního způsobu nakrájejte slupku ze dvou banánů na kousky a přendejte je do litrové skleněné nádoby. Sklenici uzavřete víčkem a nechte uležet přes noc. Po 12 hodinách nálev jen přecedíte přes sítko a můžete používat.

Fotografie: Pixabay

U druhého receptu vložte nakrájené slupky ze tří banánů do hrnce s vroucí vodou a vařte je po dobu 10 minut. Poté slupky vyjměte z hrnce a zbylou vodu nechte vychladnout. K zalévání fialek se doporučuje používat banánovou vodu nejlépe dvakrát měsíčně. Jedna taková rostlina potřebuje pouze 5 polévkových lžic tohoto jednoduchého hnojiva. Banánová voda pomůže nejen rychleji rozkvést spící poupata, ale také prodlouží dobu kvetení fialek.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]