Styk s bolehlavem může způsobit i závratě až udušení. Lidé si pletou jedovatou rostlinu s petrželí

Fotografie: Depositphotos

Mnoho rostlin na zahradách i v přírodě může být jedovatých. Příkladem je hojně rozšířený bolehlav, který možná roste i na vaší zahradě.

Tato rostlina historicky proslula díky popravě filozofa Sokrata v roce 399 př. n. l., který byl donucen vypít odvar z bolehlavu. Po celou dobu také svému žáku Platónovi popisoval průběh otravy, dokud se zcela neudusil. I když má bylina léčivé účinky, a to i v případě nádorových onemocnění, sami byste si s ní rozhodně zahrávat neměli. Také si ji lze snadno splést s jiným bylinami z řádu miříkovitých. Jak bolehlav rozpoznat a jaké jsou příznaky otravy?

Jak vypadá bolehlav

Bolehlav plamatý (Conium maculatum) roste poměrně hojně a patří k nejjedovatějším rostlinám, které se u nás vyskytují. Je to 2letá bylina dorůstající výšky až 2 metrů. Její stonek je dutý s fialovými skvrnami a listy připomínají tvarem hladkolistou petržel. Kvete bíle, od června do července a květy jsou seskupeny v malých květenstvích připomínajících deštník.

Při dozrávání semen pak připomíná kopr nebo anýz. Bolehlav také charakteristicky páchne jako hnůj nebo myšina. Jedovatá je celá rostlina, nejvíce toxických látek obsahují semena. Příznaky otravy se objevují mezi 20 minutami a 3 hodinami po požití a mohou zahrnovat rozšíření zornic, závratě, třes a potíže s chůzí. To může být následováno zpomaleným srdečním tepem, paralýzou svalů a centrálního nervového systému.

S čím si ho můžete splést?

V nejhorším případě tak nastává smrt udušením, když dojde k obrně dýchacích svalů. K podráždění kůže může dojít i při pouhém doteku. Vdechování vzduchu v blízkosti čerstvě posekaného bolehlavu může zase podráždit dýchací cesty. Bolehlav obsahuje hned několik toxických látek, z nichž nejsilnější je toxin koniin. Nebezpečí spočívá v tom, že bolehlav může být zaměněn za jinak neškodné rostliny, jako je divoká mrkev, petržel nebo i za vynikající léčivou bršlici.

bolehlav
Fotografie: Freepik

V případě mírné otravy se doporučuje požít 30 tablet aktivního uhlí, pít roztok 3% kyseliny chlorovodíkové, užít slané projímadlo a užívat kafr a kofein na podporu srdce. Pokud skutečně dojde k záměně nebo náhodnému požití bolehlavu, pak raději vyhledejte lékařskou pomoc, i kdyby mělo jít o planý poplach.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]