Riziková elegance ze zahrady: Například hortenzie nebo oleandr mohou být nebezpečné i na dotyk

Fotografie: Freepik

Přírodní krása nás často uchvacuje svými živými barvami, složitými tvary i omamnými vůněmi. Nicméně ne vše, co vypadá úchvatně, je bezpečné na dotek nebo konzumaci.

Některé rostliny v sobě skrývají nebezpečí ve formě jedovatých látek, které mohou mít neblahé následky pro člověka i zvířata. Podívejte se na několik příkladů nádherných rostlin, jež chce mít v zahradě každý, ale pozor na ně. Jsou podle odborníků prudce jedovaté a s ohledem na malé děti a domácí mazlíčky je dobré o jejich potenciálním nebezpečí vědět.

Ocún jesenní (Colchicum autumnale)

Podzimní krokus je okouzlující kvetoucí rostlina, která zdobí zahrady svými jemnými růžovými, fialovými nebo bílými květy. Nicméně tato rostlina skrývá jedovaté tajemství. Všechny části podzimního krokusu, včetně cibule, obsahují kolchicin, látku, která může způsobit gastrointestinální potíže, selhání orgánů, a dokonce i smrt po jejím požití. Obzvlášť nebezpečný je kvůli jeho možné záměně za medvědí česnek. Jejich listy jsou podobné a nezkušený sběrač se může snadno splést.

Hortenzie (Hydrangea)

Tato nádherná majestátní rostlina se záplavou velkých barevných květů je oblíbenou ozdobou parků a zahrad. Věděli jste však, že i hortenzie je jedovatá? Všechny její části obsahují hydrangin, což je kyanogenní glykosid. Po jejím požití se tak mohou dostavit vážné gastroenterologické obtíže, ztráta vědomí, křeče a udušení. Otravy hortenzií jsou však velmi vzácné a domácí mazlíčci se jí také vyhýbají. Ale i tak je dobré vědět, že tato nádherná rostlina představuje určité riziko, a je potřeba k ní tak i přistupovat.

Pokojové rostliny, které jsou nebezpečné pro domácí mazlíčky. Pokud je máte doma, okamžitě se jich zbavte

Oleandr (Nerium oleander)

Mnoho lidí podlehne kouzlu této nádherné středomořské rostliny, která krásně kvete a omamně voní. Už pouhý jediný požitý list oleandru však může usmrtit malé dítě. Obsahuje totiž vysoce toxické glykosidy. Požití jakékoliv části rostliny tak může vést k vážným zdravotním komplikacím, včetně srdeční arytmie a smrti. Listy jsou však velmi hořké, a proto k vážným otravám lidí často dochází. Pozor si však dávejte na domácí mazlíčky, na vodu ve váze, ve které stály větvičky oleandrů, a rozhodně si z oleandru nedělejte pruty na opékání.

oleandr
Fotografie: Freepik

Pěnišník (Rododendron)

Jsou známé svými okouzlujícími shluky barevných květů, které zdobí celou zahradu. Mnoho druhů rododendronů však obsahuje grayanotoxiny v listech a nektaru, jež mají toxické účinky při požití. Příznaky otravy rododendronem zahrnují nevolnost, zvracení, závratě, a dokonce i srdeční poruchy. To stejné platí i v případě azalek, které jsou také velmi oblíbenými okrasnými rostlinami.

Zdroj: Prekrasnaja, National Library of Medicine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]