Borůvky

Borůvka, nazývaná také vysokokmen, je velmi oblíbený keř, který dává výživné a chutné plody. Ne na každé zahradě však sazenice borůvek dobře rostou. Stojí za to zjistit, jak o tuto odrůdu borůvek správně pečovat a pěstovat ji, o čemž se pokusíme podrobně psát v následujícím článku.

Pěstování borůvek

Borůvkové keře vytvářejí rovné stonky, které se zvedají vzhůru nebo se více zplošťují a rozprostírají. Sazenice borůvek se vyznačují různě silným růstem. Na trhu existují odrůdy, které se vyznačují slabším růstem do 1 metru (Bluetta), silným růstem do 1,5 metru (Jersey) i velmi silným růstem do 2-3 metrů.

Výstřelky

Borůvky mají jednoleté výhony, které vyrůstají z kořenového krčku nebo ze základny starších výhonů. Barva výhonků se může lišit v závislosti na odrůdě a liší se i jejich tloušťka. Měly by se ponechat pouze silné výhony, protože pouze ty budou schopny přinášet vysoké výnosy.

Listy

Listy borůvek jsou velké, mnohem větší než u ostružiníku, masité, tlusté, na svrchní straně lesklé. Na podzim se listy mohou zbarvit do šarlatově červené nebo oranžovočervené barvy a jsou krásným dekorativním prvkem.

Květiny

Jsou asi 2 cm dlouhé, obvykle zvonkovitého tvaru a bílé barvy. Shromážděné v květenstvích dlouhých až několik centimetrů. Doba kvetení začíná v polovině května a obvykle trvá 3-4 týdny.

Ovoce

Plody dozrávají v závislosti na počasí a odrůdě koncem července až začátkem srpna. Stejně jako jahody a maliny dozrávají nerovnoměrně, a proto by se plody každé odrůdy měly sklízet ve 2-3 termínech.

Plody se mohou lišit odstínem a velikostí. Jejich velikost závisí na vybrané odrůdě a pohybuje se v rozmezí 1-2,5 cm. Největší z plodů se vyskytují v odrůdách: Coville, Darrow, Bluecrop a Blueray. U odrůdy Darrow mohou jednotlivé plody dosahovat průměru až 3 cm. Tyto plody jsou zploštělé, oválné nebo kulovité. Dužina bobulí má zelenobílý odstín a slupka je černá s více či méně intenzivním modrým nádechem.

Dlouhověkost

Při dobré péči poskytují keře dobré výnosy až 20 let. Při správném řezu a půdních podmínkách může být doba plodnosti ještě delší.

Odolnost vůči nízkým teplotám

Borůvky snášejí mrazy až do -25 stupňů Celsia, takže jsou velmi vhodné pro pěstování v naší zemi. Nižší teploty již mohou způsobit určité škody, zejména na jednoletých mladých výhonech.

Odolnost vůči škůdcům a chorobám

Jednou z nejnebezpečnějších chorob v případě borůvek je plíseň stonků. Zejména odrůda Jersey je mu vystavena, ostatní jsou spíše odolné. Lze proti němu bojovat postřikem keřů. Na keřích se také mohou objevit škůdci, kteří způsobují padlí nebo mšice – ty je třeba hubit chemicky nebo mechanicky. Je třeba poznamenat, že borůvkové keře lze také vhodně chránit proti škůdcům a chorobám pomocí speciálních přípravků.

Jaké vlastnosti má borůvka?

Borůvka je keř z čeledi vřesovcovitých. Stonky borůvek se silně větví a rostliny mohou dosáhnout výšky až 2,5 metru. Listy jsou kožovité, eliptické a zelené.

Plody borůvek jsou šťavnaté, pevné, obvykle velmi chutné a sladké. Lze je konzumovat přímo, použít na zavařování nebo zmrazit. Lze je skladovat a přepravovat.

Plody tohoto keře jsou nejen vynikající chuti, ale mají také zdravotní a výživné vlastnosti. Mají příznivý vliv na činnost střev, snižují hladinu cholesterolu a mohou mít dokonce pozitivní vliv na hormonální změny probíhající v našem těle. Borůvky jsou také známé svými protirakovinnými účinky. Při tolika výhodách mají málo kalorií (100 gramů obsahuje pouze 57 kcal), takže jejich konzumace není spojena s přibýváním na váze. Borůvky však nejsou jen ovocem pro lidi, kteří si hlídají postavu. Jsou ideální i pro diabetiky, protože jejich glykemický index je pouze 55 jednotek.

Sazenice borůvek v internetovém obchodě

Kvalitní sazenice borůvek lze sehnat pouze v řádně prověřených obchodech. Nákup lze uskutečnit nejen v kamenných obchodech, ale také v internetovém obchodě, jako jsou Moravské Sady, kde najdeme velkou nabídku tohoto typu rostlin. Nákup keřů přes internet je také velmi pohodlný, protože objednávku můžeme obdržet přímo domů. Můžeme si také vybrat způsob platby, kde nejoblíbenější je bankovní převod, zatímco na druhém místě je platba na dobírku.