Pěstitelka prozradila několik fíglů pro pěstování orchidejí, které vrátí i polomrtvým rostlinám život

Fotografie: Adobe Stock

Správná péče o orchideje zahrnuje hlavně správné zalévání, hnojení a dobré místo na parapetu, aby rostlina mohla správně růst a také pravidelně kvést. Orchideje totiž nemají rády mnoho slunce a stříkající vody.

Ještě v 90. letech byly orchideje exotickými květinami

Exkluzivní hrnkové rostliny byly orchideje ještě před několika desítkami let. V poslední době jsou ale nesmírně populární nejen kvůli svému vzhledu, ale některé druhy se snadno pěstují i v domácích podmínkách. Pokud se o ně správně staráme, odmění se nám rychlým růstem a několikaměsíčním kvetením.

Běžně se používají také jako dekorace. Jsou poměrně nenáročné, i když její péče se může zdát těžší než u jiných květin. Jestliže si před koupí orchideje o její péči nenastudujete základní věci, mohli byste o rostlinu rychle přijít.

Mezi obecná pravidla patří, že by se rostliny měli vyhnout parapetům na jižní straně, protože je tam příliš mnoho slunce. Jakmile květy odpadnou, měla by se rostlina nad třetím okem odříznout.

Fotografie: Freepik

Používejte vždy hnojiva, která jsou určená speciálně pro orchideje. Zkušenější pěstitelé si mohou hnojivo vytvořit sami pomocí několik surovin, které musejí projít horkou troubou.

Jestli se o rostlinu dobře staráte, nemusíte mít strachy, že by ji napadly nějaké choroby. Místnost, ve které orchidej stojí, musíte často větrat, abyste zamezili vzniku hub, plísní a hnilobě kořenů.

Pokud si koupíte starší orchideje, budou odolnější

Pro začátečníky tak budou skvělou variantou. Jsou o něco dražší, pro začátky jsou ale ideální. Levnější produkty například ze supermarketu jsou sice na první pohled působivé, ale nemusí vydržet, i když jim poskytnete nejlepší péči.

Orchidej potřebuje hodně rozptýleného světla. Patří tedy na východní nebo západní parapet. Jestli máte místo pouze na jižním okně, musíte ji ochránit před slunečními paprsky. Také kořeny by měly mít přístup ke světlu. Proto se prodávají v průhledných obalech, abyste měli přehled, když kořeny potřebují vláhu.

Kořeny musí mít na svůj růst prostor, proto si pořizujte dekorativní květináče větších rozměrů. Správným zaléváním dosáhnete polovičního úspěchu. V přírodě jsou totiž zásobovány vodou krátkými tropickými dešti. Slunce je pak rychle vysuší. V létě musí rostlina odpočívat asi 6 týdnů, hojně ji zalijte a odneste na chladnější místo.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]