Bydlení ve stylu steampunk

Bydlení ve stylu steampunk je luxusní, propracované, nevšední a extravagantní. Jedná se vlastně o žánr na hranici scifi a fantasy. Interiéry zařízené v tomto duchu působí chaoticky, ale přitom rozhodně nejde o to, že by byl v bytě nepořádek – ba právě naopak. Jeho specifická estetika vystihuje společnost a technologie založené na parním stroji.

Chcete-li si zařídit bydlení ve stylu steampunk, pak budete muset kombinovat eleganci z doby viktoriánské Anglie a průmyslové prostředí.  V podstatě jde o novogotickou módu na pozadí průmyslové revoluce. Takto zařízený interiér je jako vystřižený z knížek Julese Verna.

Kde se tento prazvláštní styl vzal?

Kde se vůbec slovo steampunk vzalo? Z anglického „steam“ – pára a slovo „punk“, jako výtržník. Vysvětlit by se to dalo i tak, že si každý vybere to, co se mu líbí, co ho baví. Ať už se jedná o šperky nebo dekorace inspirované fantaskním sci-fi světem. Ve své podstatě se jedná o realizaci budoucnosti, přesně tak, jak si ji představovali lidé v 19. století i se všemi výstřednostmi a zvláštnostmi.

Jak zařídit interiér ve stylu steampunk?

Již samotný název steampunk napovídá, že jde o něco neobyčejného, co člověk jen tak nepřehlédne. Tento styl je krapet podobný industriálnímu, ale je nápaditější a barevnější. Připomíná trochu cestu časem, jako by člověk viděl budoucnost a zároveň prvky dob dávno minulých. Klíčovou myšlenkou je větší množství dekorací a znovuzrození (restaurování) starších kusů nábytku. Zaměřen je především na doplňky, které působí absurdně, až výstředně – právě v tom tkví kouzlo steampunk stylu.

Interiér ve steampunku zařídíte nejlépe díky šedivým barvám na stěnách, restaurovaným starým nábytkem s patinou a plechovými či kovovými prvky, kůží a především pak stylovými doplňky. Rozhodně to není styl pro vyznavače vintage či rustikálního stylu bydlení nesoucího se v duchu romantiky.

Dejte průchod fantazii

Čím starší a extravagantnější dekorace, tím lépe. Inspiraci hledejte ve vzducholodích, parních strojích a pohádkových ponorkách. Ozubená kola, kovové součástky, ocel, měď, ale i drahé kovy. Zrezivělé součástky, staré převody, vodovodní trubky, použité části starých automobilů, staré mapy, globusy. Dekorace se věší na stěnu, zdobí police, vyrábějí se z nich stolečky, regály, závěsné cylindry na osvětlení. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Obrázek: pixabay.com