Bytoví návrháři radí, jak správně využít pravidlo tří pro vytvoření útulného domova

Fotografie: Freepik

Je starým známým pravidlem, že dobré věci přicházejí ve třech. To platí nejen pro Svatou trojici, ale také pro interiérový design. Jak si zařídit moderní domov nám sdělili přední návrháři.

Pokud si chceme zařídit moderní, ale zároveň útulný domov, kde se budeme cítit příjemně, je zapotřebí držet se základních zásad. Mezi ty patří i pravidlo tří v rámci barevného provedení.

Ne každé experimentování se totiž vyplatí a v případě barevných stěn v našem bytě to platí dvojnásob. Velké množství odlišných barev totiž nebude působit ani příjemně, ani bláznivě, jak jsme si původně přáli. Naopak, celkový dojem bude velmi nepříjemný a design naší místnosti nás nakonec zklame. 

Vždy bychom se měli nechat inspirovat přírodou

Přední bytoví návrháři se shodují na tom, že nejlepší inspirace na nás čeká v přírodě. Pokud se tedy nemůžeme rozhodnout, jak náš domov zařídit, je vhodné vyrazit na klidnou procházku. Během té je dobré zaměřit se na pozorování krajiny a inspirace se dostaví sama. Technika tří barev spočívá v tom, že použijeme dvě barvy kontrastní a jednu neutrální. A přesně na tento kontrast narazíme v přírodě. 

Fotografie: Pexels

Neutrální barva se využívá jako základna nebo střed místnosti. Je doplněná výraznými odstíny, a to například prostřednictvím nábytku nebo osvětlení. Díky této technice v místnosti vytvoříme barevné schéma, které nám dovolí být odvážní a zvolit i výrazné designové prvky. Pravidlo tří můžeme nakonec i rozšířit, vždy je ale zapotřebí, aby výsledné číslo bylo liché.

Jak si poradit s malbou jednotlivých stěn

Při malování není podstatná jen volba barvy pokoje, ale také zvolený odstín. I zde je nejvhodnějším řešením hledat inspiraci v přírodě a kombinovat barvu zelenou a modrou. Je to barevná kombinace, kterou většina návrhářů volí jako základní odrazový můstek. Zbytek designu bytu se již odvíjí podle těchto dvou barev. Vždy je ale co domýšlet, protože škála odstínů modré i zelené je velmi široká. Zároveň jsou to ale barvy, které jsou na barevné paletě blízko u sebe, lze je proto jednoduše propojit do barvy třetí. 

Fotografie: Pexels

Spojením zelené a modré jednoduše vytvoříme optickou iluzi více barev. Ta dodá našemu interiéru originální styl. Do klidných a odpočinkových místností se hodí vybírat barvy světlé a celý pokoj doplnit povrchovými úpravami ve stylu přírody.

Tmavší odstíny dokážou měnit svou barvu v závislosti na osvětlení, můžeme si tedy pohrát i s tímto designovým prvkem. Pro dosažení uklidňující atmosféry je potřeba mít část pokoje v odstínech bílé barvy, aby tento úsek působil jako klidná zóna.

Zdroj: Mymove

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]