Starou kuchyni zmodernizovala vlastními silami. Pomohly jí i samolepicí tapety a vinylové dílce

Fotografie: Smtzzz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vzhled kuchyně vás už omrzel? Zkuste ji renovovat sami. Moc peněz vás to stát nebude, a přitom můžete z kuchyně během pár dní vytvořit moderní prostor.

Je vaše kuchyně nepraktická, nevzhledná a nudná? Zřejmě ji chcete změnit, ale vyhnout se stavebním pracím, řemeslníkům a výdajům by bylo jistě příjemné. Kdo myslí, že to nejde, ten se mýlí. Skvělým příkladem je příběh Anne, které se to podařilo s minimálním rozpočtem, jak uvádí web Newly, a bez pomoci řemeslníka či hodinového manžela.

Stačí pracovité ruce a nový vzhled je na světě

Jste-li jen trochu šikovní, následující řešení vám může být inspirací. Dokážete obnovit vzhled své kuchyně bez větší investice a učiníte z ní moderní místnost. Anne, interiérová a nábytková designerka, se rozhodla vzít osud své kuchyně, jejíž design pocházel z poloviny minulého století, do vlastních rukou. Vzhled kuchyně byl těžký, tmavý a zastaralý. Původní kuchyňské skříňky z tmavého dřeva Anne přemalovala na mnohem světlejší, téměř bílý odstín. Některé horní skříňky zcela odstranila, což ostatně doporučuje i web Newsweek.

Už tento první a poměrně jednoduchý zásah prozářil celý prostor a kuchyni dodal nadčasový vzhled. Před samotným lakováním povrchy skříněk Anne nejprve pečlivě obrousila, aby se zbavila kuchyňské mastné špíny; barva tak lépe přilnula a vytvořila hladký film. Konečný a skvělý efekt se dostavil, když na skříňkách byly vyměněny i staré nemoderní a opotřebené úchytky. Postup přelakování starých kuchyňských skříněk přináší níže přiložené video.

Lakování a tapety

Dalším krokem při renovaci kuchyně byla úprava kuchyňské pracovní desky. Anne se opět rozhodla pro přelakování. Zvolila takovou barvu, která působila jako drahý a esteticky příjemný materiál. Na zbroušený povrch pracovní desky nanesla postupně tři vrstvy barvy pomocí válečku. Tak jí šla práce rychleji od ruky a tahy byly pravidelné. Štětcem vytvořila na povrchu mramorový efekt. Aby získala lesklý a pevný povrch, na závěr nanesla Anne na desku epoxidovou pryskyřici.

Přestavba prasečího chlívku na útulný domeček dopadla pro téměř 90letého pána na výbornou

Vzhled kuchyňské linky doladil nový dřez a baterie v moderní povrchové úpravě. To vneslo do kuchyně zcela jiný nádech. A protože kolem linky bývají dlaždice, aby byla chráněná zeď, i tohle chtěla Anne rychle a levně vyřešit. Koupila samolepicí tapety ve vzhledu dlaždic a ty nad linku přilepila. O tom, že tapety dokáží změnit interiér k nepoznání, jsme na BydlímeÚtulně už psali.

Dlažba, nebo vinyl?

Zásadní změnou byla renovace podlahy. Anne se chtěla zbavit chladných dlaždic, a proto na ně instalovala vinylové dílce připomínající dřevo. A ty jsou teplejší jak vzhledem, tak i materiálem. Celé dílo dokončila Anne instalací několika dřevěných polic, které zakoupila a podle návodu smontovala. Zavěsila je na místa, odkud sundala horní kuchyňské skříňky, aby získala v místnosti více světla.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*