Zdá se, že nemůže být nic snadnějšího, než vložit prádlo do pračky, přidat prací prášek, aviváž a zmáčknout knoflík. Nicméně i tato triviální činnost má svá pravidla, protože může dojít k znehodnocení samotné pračky nebo jejího obsahu – tedy vloženého prádla. Společně se dnes podíváme na nejčastější chyby, které se při praní stávají.
Příliš vysoká teplota vody
Oděvy si mnohem lépe zachovají svůj tvar i barvu, pokud zvolíme správnou teplotu. Mimo to nižší teplota při praní neznamená, že prádlo bude hůř vyprané. Máme-li kvalitní přípravek na praní, bude prádlo perfektně vyprané i při nižší teplotě. Na vyšší teplotu perte pouze věci, kde to podle štítku výrobce umožňuje.
Třídění prádla
Silně znečištěné prádlo nejdříve zbavte skvrn, prachu, chlupů, oleje apod. Nejdříve by se mělo prádlo pečlivě očistit od extra špíny než jej vložíte do pračky s ostatním prádlem. I odstraňovače skvrn je potřeba nejdříve pečlivě ručně vyprat. Alternativou za běžné čističe může být citronová šťáva, ocet, jedlá soda, kuchyňská sůl. Dále je potřeba prádlo roztřídit barevně – bílé, tmavé, barevné. Následně pak podle toho, na jakou teplotu jej chcete prát a jaký program zvolit.
Příliš mnoho pracího prášku
Další a poměrně častou chybou je používání nadměrného množství pracího prášku a aviváže. Prádlo nebude lépe vyprané, víc vonět ani se lépe žehlit, dáte-li jednoho či druhého více. Pokud je prádlo hodně špinavé, použijte program předpírky anebo pusťte 2 cykly. Hodně prášku nebo aviváže mohou oděv poškodit a způsobit bílé skvrny.
Používání aviváže na všechno
Aviváž změkčuje tkaninu, krásně provoní a prádlo se také lépe žehlí. Nicméně ne vždy je vhodné aviváž používat, protože snižuje absorpci tkanin. Nepoužívejte tedy aviváž na ručníky, osušky, elastan, sportovní oděvy a mikrovlákna.
Obrázky: appliancesonline