Zářivě bílé záclony můžete mít i dlouhé roky po jejich nákupu. Vybělit je zvládnete díky surovinám, které najdete v každé kuchyni

Fotografie: Depositphotos

Nemusíte v obchodě utrácet mnoho peněz za speciální prací přípravky. Stačí, když budete znát několik tipů, díky nimž budete mít bílé záclony, aniž byste použili něco speciálního.

Jestliže máte doma na oknech záclony, s velikou pravděpodobností je několikrát do roka dáváte vyprat. Některé lidi však trápí, že jejich záclony začínají být stále více a více šedivé, a přemýšlí o koupi nových. Abyste zbytečně neutráceli peníze za nové, vyzkoušejte nejdříve triky, díky nimž byste měli získat sněhově bílé záclony. Velikou výhodou je to, že nemusíte pořizovat speciální prací prostředky.

Použijte kuchyňskou sůl

I když se jí většina lidí snaží vyhýbat kvůli nepříznivým účinkům na lidské zdraví, v oblasti úklidu si ji jistě budete chválit i vy. Pokud doma máte vanu, napusťte ji teplou vodou, přidejte větší množství soli a záclony do této vody namočte přes noc. Tato jednoduchá přísada zbaví záclony prachu, nečistot a nepříjemných pachů. Druhý den je vyperte v pračce.

Fotografie: Freepik

Jedlou sodu lze použít i na záclony

Jedlou sodu by měl mít v domácnosti každý, protože se hodí na úklid téměř jakékoliv místnosti i na pečení. V souvislosti se záclonami nebo praním vás může potěšit, že umí efektivně vybělit látku.

Pokud již tedy nemáte bílé záclony, vykoupejte je ve vaně společně s jedlou sodou. Abyste látku účinně vybělili, přidávejte přibližně 50 gramů jedlé sody na každých 100 litrů horké vody. Záclony nechte v této koupeli přes noc a druhý den je vyperte klasicky v pračce.

Fotografie: Pixabay

Ocet je dalším skvělým pomocníkem

I ocet lze využívat v domácnosti na mnoho věcí – vyčistíte s ním jakékoliv usazeniny a pokud ho přidáte k esenciálnímu oleji a vodě, můžete získat levný čisticí prostředek na prach. Pokud chcete získat bílé záclony, vezměte si k ruce ocet a nalijte ho do vany, kterou poté napustíte vodou. S klidem do vany nalijte celou lahev.

Do této lázně stačí přidat záclony a nechat je ve vaně opět přes noc. Druhý den je vyperte v pračce a pro ještě lepší výsledek přidejte sklenici octu. Touto metodou se zbavíte nejen skvrn a znečištění na záclonách, ale také vám pomůže vyčistit pračku od usazenin. Tato varianta pro praní záclon je velmi účinná pro ty, kteří v domácnosti kouří.

Prášek na pečení nejen do pečiva

Tuto přísadu na pečení má doma většina žen nebo mužů, kteří alespoň občas pečou. Většina lidí používá prášek do pečiva v momentě, když doma nemá jedlou sodu. Působí totiž velmi podobně a pomáhá s bělením. Pokud máte dojem, že záclony nejsou tolik špinavé, stačí přidat jeden sáček prášku na pečení do pračky. V opačném případě je potřeba záclony namočit na několik hodin do teplé vody, do které přidáte prášek na pečení. Po několika hodinách, kdy budou záclony naložené v této směsi, je vyperte v pračce.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]