Vhodně vybrané druhy uleví rodinné peněžence. Uhlí lze pořídit i za 529 Kč za metrický cent

Fotografie: Depositphotos

Uhlí patří mezi oblíbená paliva po celém světě. V letošním roce došlo k výraznému snížení jeho ceny za metrák. Je možné, že bude dále klesat.  

Uhlí je jedna ze základních energetických surovin, kterou využívají jak domácnosti, tak i velké společnosti pro výrobu elektřiny či údržbu chemického průmyslu. Existují přitom dvě jeho formy, a to hnědé uhlí a černé uhlí, které bývá zpravidla kvalitnější. Mimo jiné pak existuje řada dalších druhů této hořlavé horniny, které se od sebe odlišují především obsahem uhlíku.

Uhlí vám pomůže vyhřát domácnost

Mnoho lidí v minulém roce jistě pocítilo růst ceny uhlí, která stoupala v důsledku energetické krize nezastavitelným tempem nahoru. Toto období však naštěstí již skončilo a podle webu Kurzy tak dnes pořídíte metrák uhlí v průměru za přívětivých 679 Kč. Samozřejmě záleží, kde se jej rozhodnete koupit a také na kvalitě produktu, neboť ne každý druh je stejný. Mimo jiné k přívětivým cenám tohoto paliva přispívá skutečnost, že se těží i v České republice.

Nevětším producentem uhlí je přitom Severočeská pánev, která má v zemi dlouholetou tradici těžby a zahrnuje například lomy Bílina a ČSA. Právě z těchto oblastí také pochází většina produktů dostupných na internetu, které si můžete zakoupit a využívat ve své domácnosti. Uhlí jako takové vydrží poměrně dlouhou dobu a vyhřeje vaši domácnost oproti jiným alternativám za poměrně dobrou cenu. Mimo jiné má vysokou energetickou hustotu, což znamená, že obsahuje velké množství energie na jednotku hmotnosti.

Vyberte si správné uhlí pro váš domov

Ještě než se rozhodnete zakoupit uhlí, je dobré se rozhodnout, jaký druh zvolit. Hnědé uhlí má nižší energetickou hodnotu, ale zato bývá levnější. Je proto vhodné především pro domácnosti s menšími potřebami. Černé uhlí má pak méně vody, více uhlíku a vyšší energetickou hustotu, díky čemuž je skvělou volbou například pro vytápění větších prostorů nebo průmyslových objektů. Co se týče cen, můžete se podívat na tabulku společnosti KB:

Šikovný výběr palivového dříví značně uleví rodinné peněžence. Vysokou výhřevnost má i borovice nebo smrk

  • Kostka hnědá Bílina: 659 Kč za metrák
  • Ořech hnědý Bílina: 639 Kč za metrák
  • Ořech hnědý Most (na akci): 529 Kč za metrák
  • Černé uhlí kostka: 1 099 Kč za metrák
žhavé uhlíky
Fotografie: Pixabay

U dalšího prodejce UhliValouch pak pořídíte uhlí za následující ceny:

  • Kostka: 639 Kč za metrák
  • Kostka ořech: 634 Kč za metrák
  • Ořech: 629 Kč za metrák
  • Ořech 2: 619 Kč za metrák

Připravené palivo můžete zakoupit také v mnoha kamenných obchodech, kde si budete moci vybrat vhodný druh i s pomocí odborníka. Čím větší bude váš nákup, tím méně také za něj ve výsledku zaplatíte, což je vhodné zejména v případě, že provozujete větší firmu nebo spravujete průmyslovou oblast. Na webu BydlímeÚtulně jsme také psali o tom, jak můžete využít dřevěné uhlí ve prospěch vašich rostlin a například i slepic.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]