Zákaz prodeje kotlů a kamen na uhlí se nakonec neuskuteční. Budou však muset dodržovat emisní pravidla

Fotografie: Depositphotos

Ministerstvo životního prostředí ČR upustilo od původního záměru zakázat prodej kamen a kotlů na uhlí, antracit nebo koks původně plánovaný na leden 2025.

Záměr Ministerstva životního prostředí ČR zakázat prodej kamen a kotlů na uhlí, antracit nebo koks se setkal s vlnou kritiky. Nakonec se proto rozhodli ho z připravované novely zákona o ochraně ovzduší zcela vypustit. Jak uvádí web ČT24, tato zařízení i používaná paliva však budou muset splňovat určitá pravidla. Konečné rozhodnutí MŽP nás všechny překvapilo.

Proč se od zákazu upustilo

Jedním z hlavních argumentů bylo, že by zákaz postihl pouze české výrobce kotlů, kamen a vybraných druhů paliv. Lidé by stále měli možnost pořídit si daný výrobek v zahraničí, a zkrátka by tak přišli pouze čeští výrobci a prodejci. Uhlí je přitom stále často využívaným topivem, které mohou lidé nakupovat i v balené formě, o níž jsme již dříve psali v článku na BydlímeÚtulně.

Od zákazu k motivaci

Namísto striktního zákazu se ministerstvo rozhodlo lidi více motivovat k pořízení alternativního zdroje vytápění. Přestože na Kotlíkové dotace dosáhnou v roce 2023 jen domácnosti s nižšími příjmy, o čemž jsme více psali na stránkách BydlímeÚtulně, dotační program Nová zelená úsporám nabízí dotace na výměnu vytápění pro rodinné i bytové domy.

Rozšíření dotací

Doposud bylo možné využít dotací nabízených Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí k výměně stávajícího nevyhovujícího zdroje vytápění nižší než 3. emisní třídy. V plánu je však rozšíření tohoto kritéria i o onu hraniční třetí třídu. To se dotkne velké části domácností využívajících kotel nebo kamna na uhlí.

Kotlíkové dotace 2023: Žadatelé s nízkými příjmy mohou získat až 95 % uznatelných nákladů

rozpálené uhlí
Fotografie: Pixabay

Podle serveru Tn Nova v současné době využívá uhlí k vytápění okolo 300 000 domácností. Dá se tedy předpokládat, že Kotlíkové dotace nebo jejich obměna jen tak neskončí.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]