Hotelová metoda čištění koberce, díky které i po letech vypadá jako nový z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Když přijde na čištění koberců, spousta lidí protáčí oči. Je to náročné, a tak je raději dají do specializované čistírny. Díky těmto trikům si je ale vyčistíte snadno doma.

Měkký, příjemný na dotek, praktický a zároveň dodávající interiéru charakter – takový má koberec být. Je spojen jak s elegancí, tak s rodinnou vřelostí. Bohužel skvrny, které se na něm pravidelně objevují, mohou být pro mnoho lidí skutečnou noční můrou. Rozlitá káva, dětské barvy nebo hlína z pohozeného květináče – to jsou běžné, drobné „pracovní nehody“, na něž musíte patřičně reagovat. Jaké domácí metody čištění koberců byste měli znát?

Prášek do pečiva nebo roztok octa a soli

Pro dobrý stav koberce je důležité i pravidelné praní. Nezapomínejte ani na časté vysávání bytu – díky tomu minimalizujete riziko vzniku nepříjemných skvrn. Prvním tipem, jak koberec vyčistit, je klasická jedlá soda. Že je jedlá soda hojně využívána nejen v kuchyni, je známo již delší dobu. Funguje jako nejlepší odstraňovač skvrn, navíc neutralizuje nepříjemné pachy. Díky ní můžete koberec i vyčistit. Na jeho povrch nasypte jedlou sodu a nechte ji pár hodin odležet. Pokud je to možné, snažte se po tuto dobu po koberci nechodit. Poté ho důkladně vysajte.

Dalším skvělým trikem je roztok octa a soli. Ocet, stejně jako jedlá soda, je vynikající čisticí prostředek. Pokud je koberec hodně znečištěný, a navíc jsou na některých místech viditelné skvrny, je nejlepším řešením připravit si prací prostředek na bázi octa. Smíchejte dohromady 250 ml octa, 500 ml vody a 2 lžíce soli. Poté tekutinu nalijte do lahvičky s difuzérem a rovnoměrně ji nastříkejte po celé ploše koberce. Nechte zaschnout a poté oprašte. Nebojte se intenzivní nepříliš příjemné vůně octa, rychle se vytratí, zvláště pokud se ocet smíchá s vodou.

Jak čistit koberec za mokra?

Když je velmi obtížné odstranit skvrny na koberci, bude nutné ho vyprat. Místo roztírání šamponu po jeho povrchu také můžete investovat do mycího vysavače. Takové zařízení bude užitečné i pro čištění podlahy, gauče, nebo dokonce sprchového koutu. Nejjednodušší způsob, jak koberec vyprat, je zředit jemný prací prostředek na tkaniny vodou, aby se vytvořila spousta pěny. Budete také potřebovat houbu nebo kartáč s měkkými štětinami a gumové rukavice.

Fotografie: Pixabay

Způsob čištění by měl být přizpůsoben typu znečištění. Třeba skvrnu od vosku z koberce snadno odstraníte žehličkou. Stačí na ni položit pečicí papír a několikrát místo přejet žehličkou. Abyste se zbavili skvrn od kávy nebo čaje, musíte jednat rychle. Špinavá místa je třeba hojně navlhčit vodou a poté otřít ručníkem. Obyčejná sůl si zase poradí se skvrnou od červeného vína, která se rychle nasype na povrch koberce, aby absorbovala tekutinu.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]