Účinné čištění skvrn na oblečení podle efektivní metody z roku 1937

Fotografie: Depositphotos

Čištění skvrn, které ještě nezaschly, je poměrně snadné. Základem je studená voda. Pokud jsou skvrny již zaschlé, bude to s nimi horší.

Většina skvrn, které vám znečistí oblečení či bytový textil, se poměrně špatně odstraňuje. K těm nejúpornějším patří skvrny od kávy, čaje a krve. Kdysi se skvrny čistily glycerinem. Tehdejší hospodyňky se o této metodě mohly dovědět z knihy „200 praktických ekonomických tipů a rad“, která pro ně byla vydána roku 1937 – uvádí se na webu Genialne.

Jak na skvrny dnes

Dnešní postupy při čištění skvrn jsou jiné. Jednak existují prací prostředky, které i při běžném praní dokáží skvrny odstranit. Jenže tyto chemické přípravky jsou poměrně agresivní a ne každý člověk je snese. Dnes totiž spousta lidí, zejména však dětí trpí různými kožními alergiemi. Kontakt pokožky s prádlem vypraným v příliš silném pracím prostředku by mohl alergické projevy zhoršovat.

Existují i prací prostředky určené přímo pro alergiky nebo jemnou dětskou pokožku, ovšem ty jsou obvykle příliš drahé. Jak se tedy zbavovat skvrn efektivně, levně a bez zdravotních důsledků?

Skvrny od kávy, čaje a krve

Skvrny od čehokoliv se zbavíte poměrně snadno, když je ještě „čerstvá“. Politý či potřísněný ubrus, tričko či jakýkoliv jiný textil okamžitě namočte do studené vody a v rukách pořádně properte. Můžete použít i běžné toaletní mýdlo, případně přidat jedlou sodu. Nutno zdůraznit, že voda musí být studená. Teplou vodou byste skvrnu ještě víc „zaprali“! A pak textilii vyperte v pračce v běžném pracím prostředku, na jaký jste zvyklí.

Zacházení s pračkou ovlivňuje délku její životnosti. Roli hraje i množství prádla a prášku

I zaschlé skvrny vyperte nejprve ve studené vodě. Na bílém textilu je můžete zakapat citronem nebo použít jedlou sodu. Textilii nechte ve vodě ještě nějakou dobu namočenou. Pak vyperte v pračce. Je možné, že skvrny, které jste nechali zaschnout, se nevyperou napoprvé, ale po více vypráních mohou zmizet. Jestliže nevymizí ani po třetím vyprání, musíte přistoupit k radikálnějšímu řešení.

Ubrus politý čajem přeperte ve studené vodě
Fotografie: Pexels

Někdy však nepostačí ani speciální prací prášek a vy budete muset oděv, na němž vám záleží, odnést do čistírny. A to platí jak pro skvrny od čaje a kávy, tak i pro skvrny od krve. Jednoduchý trik vám pomůže i při čištění koberce – o tom jsme na BydlímeÚtulně psali již dříve.

Horká voda na skvrny nepatří

Ve výše zmíněných pokynech hospodyňkám z roku 1937 je uvedeno, že skvrny od čaje je možné odstranit zalitím vařící vodou. Tak touto metodou se neřiďte. V žádném případě skvrnu neodstraníte; spíš si zničíte oblečení, v němž je dnes ve velké míře používán elastan. Ten by vřelá voda určitě poškodila. U všech skvrn, ovšem jen na bílém prádle, můžete použít jedlou sodu, kterou ještě postříkáte bílým octem, jak doporučuje web IrishExaminer. Dojde k chemické reakci, jež pomůže skvrnu vybělit.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*