Výšivka s motivem květu ozvláštní jakoukoliv textilii. Vytvořit ji zvládne každý

Obdivovali jste někdy krásu, kterou nabízela výšivka, na tričku nebo třeba kabelce? Jistě vás mnohokrát napadlo, kolik za tím musí být práce. Pokud ale znáte správný návod, vůbec to nemusí být tak těžké. Díky tomuto postupu si můžete vyšít zajímavou kytičku a ani nepotřebujete mít zkušenosti.

Postačí vám jehla a barevná příze. Na plátýnko si nejprve tužkou předkreslete vzor. Díky tomu se vám bude snadněji vyšívat. Je možné stáhnout si nějaký vzor z internetu nebo z knihy, případně využít vlastní fantazii.

Postupujte pomalu a pečlivě

Začneme okvětními lístky. Navlékněte jehly dvěma různými barevnými nitěmi. Okvětní lístky vyplňte plochým stehem ve zvolené barvě (my jsme vybrali světle modrou). Vyšívejte šikmo, přes celou šířku lístku. Stehy by měly těsně přiléhat k sobě, aby nebylo vidět látku mezi nimi.

Chce to ze začátku trochu cviku, ale brzy se do toho jistě dostanete. Stejným způsobem pracujte i s druhou zvolenou barvou (v našem případě tmavě modrou). Stehy směřují opačným směrem a barvy se mohou překrývat tak, aby se vám to líbilo a látka nikde neprosvítala. Takto vyšijte všechny okvětní lístky.

Pomocí bavlnek zelené barvy nyní vyplňte stonky a lístky. Použít můžete stejný steh, nicméně v našem návodu používáme tzv. rybí steh, který působí jemněji a lístky díky tomu působí méně nápadně.

Plastický střed květu

Nejsložitější částí výšivky je střed květu. Jestliže jste začátečníci a příliš si nevěříte, pokračujte obyčejným stehem po směru hodinových ručiček. Pokročilejší mohou vyzkoušet řetízkový steh také po směru hodinových ručiček. Pro vylepšení celkového efektu si ještě vezmeme kontrastní barvu a dovnitř středu doplníte uzlíky, které dodají plastický dojem.

Poslední tečkou je velký uzlík umístěný v samém středu. A máte hotovo. Napomeňte odstranit všechny přečuhující vlákna a dobře zafixovat konce nitě, aby se výšivka nezačala po čase rozpadat.

Fotografie: Rose World

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]