Chyby při uklízení podkopávají vaše úsilí, vyvarujte se jim

Uklízení rozhodně není nijak oblíbenou činností. A co teprve, pokud děláte řadu těchto chyb. Potom vám to trvá dlouho a výsledek není dokonalý. Nejhorší je, že si dané chyby řada lidí dost možná ani neuvědomuje a tak jsou opakovány stále dokola. Podívejte se, zda dané chyby náhodou neděláte také. Pokud ano, vyvarujte se jim a úklid bude o poznání snadnější.

Zapomínáme na pračku

Myslíte si, že uklízíte všude? A co vaše pračka? Ta je doslova líhní bakterií, které se následně dostávají do prostoru vaší koupelny a skrz oblečení i na vás. Je vhodné pračku vyčistit alespoň jednou za dva týdny. Doporučováno je použít ocet a s ním pustit pračku na prázdno, na nejvyšší teplotu. Potom vnitřní prostory a těsnění také vytřete, buď kombinací saponátu a změkčovadla, nebo s využitím kyseliny citronové, popřípadě bělidla.

Nečistíme toaletní štětku

Také ji využíváte jenom při uklízení a potom po velké potřebě? A jinak je umístěna v držáku, kde je obvykle minimální přísun vzduchu, vlhkost a mnoho bakterií? Pozor na to. I toaletní štětku je třeba pravidelně čistit a dezinfikovat. Po každém takovém postupu je třeba ji také nechat vyschnout. A to stejné platí také o nádobě nebo držáku, kde ji máte umístěnou.

Nedezinfikujeme dřez

Ani na ten by se nemělo při uklízení zapomínat. Končí v něm zbytky jídla, je v něm vlhko a tak dochází k výraznému množení bakterií, které jsou jak nebezpečné, zvláště v kuchyni, tak i přispívají k nevábnému zápachu. Nejlepším postupem je nasypat do dřezu, přímo do odtoku lžíci jedlé sody a vše zalít sklenicí octu. Takto nechte působit po celou noc.

Neotíráme doplňky na umyvadle

Máme na mysli třeba dávkovač mýdla, ale i držák zubního kartáčku. Zdají se čisté, ale realita je taková, že právě zde se nachází obrovské množství bakterií. Ty se po mytí mohou přenášet na naše ruce a při čištění zubů dokonce i do našich úst. Proto nezapomeňte na důkladné uklízení i tohoto prostoru. Použít se dají klasické čističe s dezinfekčním účinkem, použít se dá ocet, citronová šťáva, ale může se jednat také o vroucí vodu.

Používáme studenou vodu

Zdá se vám, že je jedno, jaká je teplota vody při uklízení? Ale není. Vždy je třeba používat teplou, až horkou vodu, jak proto, že dokáže lépe zahubit bakterie a plísně, tak i proto, že teplá voda umí lépe povolit jakékoliv nečistoty. Úklid tak bude rychlejší a efektivnější.

Neumíme používat myčku

Myslíte si, že zde chyby neděláte? Možná ano. Důležité je už správné rovnání nádobí. Ty talíře a hrnce se škrobem, by měly být umístěny do středu. Jde o nádobí od těstovin, brambor nebo rýže. Naopak nádobí od bílkovin, tedy masa, sýrů a vajec je vhodné umístit po okrajích. A co udělat po chvíli, kdy myčka domyje? Otevřete ji, aby se v ní nehromadila vlhkost – prostředí vhodné pro plísně a bakterie.

Nečistíme závěs v koupelně

Možná vám přijde, že tím jak po něm stéká voda, se automaticky myje. Tak to ale není. Voda zde způsobuje ráj pro bakterie a plísně. Hlavně v záhybech. Koupelnový závěs je třeba pravidelně dezinfikovat buď silným solným roztokem, nebo silným roztokem kyseliny citronové.

Nedbáme na čistotu ventilátorů

Ty jsou určené k tomu, aby dokázaly odsát špinavý vzduch, vlhkost a také prach. A tato kombinace se může hromadit v oblasti lamel. Zde se vše usazuje a hromadí. Proto je na místě čistit také ventilátory v koupelně, na toaletě i jinde, kde je máte. Jednou za dva týdny je vhodné smýt vodou viditelné nečistoty a potom dezinfikovat pomocí octu.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]