Čím odstranit vodní kámen ze spotřebičů, aby jejich životnost byla co nejdelší. Vyzbrojte se na úspěšný boj

Fotografie: Depositphotos

Bílé stopy po tvrdé vodě dokážou rozčílit nejednu hospodyňku. Naučte se spotřebiče pravidelně odvápňovat, aby jejich životnost byla co nejdelší a nestály vás tak moc peněz.

Vodní kámen je nepřítelem číslo 1 každé domácnosti – především všech spotřebičů. Jeho usazeniny jsou nejen neestetické, ale také poškozují zařízení, čímž snižují jeho životnost. Pračka, myčka na nádobí, rychlovarná konvice nebo kávovar – provoz všech těchto spotřebičů vás může stát mnohem víc peněz kvůli vlivu vodního kamene. Je tedy nutné je pravidelně odvápňovat.

Bílý ocet k odstranění usazenin vodního kamene

Bílý ocet je přírodním odstraňovačem vodního kamene, účinným na všechny domácí spotřebiče. Pokud vás nejvíce trápí, jak čistit váš drahý italský kávovar, smíchejte bílý ocet s trochou horké vody a nalijte roztok do zásobníku. Umístěte moka konvičku na varnou desku, aby se směs vody a octa začala vařit. Poté tekutinu vylijte a pečlivě přístroj vypláchněte čistou vodou. Nechte vyschnout.

Avšak nejen vnitřek je třeba opečovávat. Namočte hadřík z mikrovlákna do bílého octa a přejeďte s ním po vnějším povrchu konvičky, abyste odstranili bílé stopy tvrdé vody. Pokud nemáte po ruce bílý ocet, můžete místo něj použít i čajovou lžičku kyseliny citronové, která si s vodním kamenem poradí stejně efektivně.

Účinná je i citronová šťáva

Chcete-li vyčistit nádržku moka konvičky, stejně jako bílý ocet pomůže i citronová šťáva. Smíchejte šťávu ze 2 citronů se šálkem studené vody. Pořádně promíchejte, aby se obě složky spojily, a poté nalijte roztok do nádržky moka kávovaru. Opět umístěte na sporák a tekutinu uvnitř povařte. Následně konvičku vyprázdněte, vypláchněte a řádně vytřete čistým a suchým hadříkem z mikrovlákna.

Fotografie: Pixabay

Jedlá soda nesmí chybět

Jakmile je řeč o odstraňování stop vodního kamene, nesmíme vynechat jedlou sodu. Promíchejte 2 čajové lžičky jedlé sody se studenou vodou a nalijte směs do zásobníku konvičky. Položte ji na varnou desku a opět po uvaření tekutiny kávovar vyprázdněte a opláchněte čistou vlažnou vodou. Nechte vysušit.

Fotografie: Pixabay

Další z možností je přímo nasypat jedlou sodu do konvičky a měkkou houbičkou na nádobí vydrhnout vnitřní stěny nádržky. Namočte čistý hadřík z mikrovlákna do bílého octa a vytřete ji zevnitř i zvenčí. Bílé skvrny po tvrdé vodě zmizí a moka konvička bude zářit čistotou ze všech stran. Takovou údržbu provádějte pravidelně, nejen při výskytu stop vodního kamene.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]