Jedině čistá pračka zajistí, že vaše prádlo budete vytahovat bez skvrn, bez zápachu a dokonale vyprané. Řada lidí se domnívá, že jejich pračka pere špatně, ale často je problém jenom v tom, že se o ni nedostatečně starají. Když má péči, kterou potřebuje, podepíše se to jak na kvalitě praní, tak i na její životnosti.
Věnujte pozornost těsnění
Gumové těsnění je v pračce velmi důležitou součástí, která brání tomu, aby se voda dostala mimo buben. Řada lidí si však neuvědomuje, že tato guma je členitá a že je v neustálém kontaktu se špinavou vodou. V záhybech se tak může hromadit mnoho nečistot, které jsou líhní pro bakterie a plísně. Postup by měl být následující: Těsnění je třeba pravidelně prohlížet a také pravidelně čistit. Jedině tak zajistíte čistotu své celé pračce.
Otevírejte dvířka
Vyperete, vyndáte prádlo a pračku zavřete? To je ta největší chyba, kterou můžete udělat. Je v ní stále mnoho vlhkosti, která nemůže unikat a hromadí se uvnitř. A tak se objevuje velmi nepříjemný zápach, který na vás čeká po otevření dvířek. A během praní se klidně přenese i na vaše prádlo. Proto nechávejte dvířka pračky vždy otevřená, aby pračka takzvaně větrala.
Čistěte dávkovač prášku
Myslíte si, že se o pračku staráte dostatečně? Možná tomu tak není. Kdy naposledy jste vyčistili dávkovač pracího prášku? Tedy onu přihrádku, do které se prášek lije nebo sype? I tento prostor musí být dokonale čistý. Jedině tak se zde nebudou hromadit nečistota a plísně, které spolu s práškem míří do bubnu pračky, na vaše oblečení. Čistá pračka má dokonale udržovaný i tento prostor.
Pozor na vodní kámen
Pokud máte tvrdou vodu, je vhodné už během praní používat různé změkčovače, které eliminují jeho výskyt. Jednou za čas je také vhodné vyprat na prázdno za využití produktů, které ho umí odstranit. Ty mohou být přírodní a najdete je ve své kuchyni. Může se jednat třeba o kyselinu citronovou, ale také o ocet.
Fotografie: Freepik, Pixabay