Vyrobte si levnou domácí aviváž, která dokonale provoní vaše prádlo

Aviváž přidává k pracímu prášku většina z nás, zejména pokud pereme ložní prádlo či ručníky. Důvodem je to, že aviváž napomůže změkčení prádla a zároveň mu dodá krásnou příjemnou vůni. Aviváže, které můžeme zakoupit v drogeriích či supermarketech, jsou ale plné chemických látek, které mohou citlivějším osobám a malým dětem způsobit nepříjemné alergie. Dnes vám proto poradíme, jak si doma rychle a jednoduše připravit svou vlastní domácí aviváž.

Co budete potřebovat a jak si aviváž vyrobit?

Naši domácí aviváž se snadno vyrobíte ze tří šálků jablečného octa, dvou šálků jedlé sody, dvou set mililitrů horké vody a přibližně dvaceti kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Příprava domácí aviváže je velmi jednoduchá, nejprve nalijeme vodu a jablečný ocet do větší plastové nádoby. Následně přidáme jedlou sodu, když směs přestane dělat bublinky, přidáme do ní dvacet kapek esenciálního oleje a vše důkladně promícháme. Na závěr směs přelijeme do uzavíratelné plastové nádoby. Před použitím vždy nezapomeňte přípravek vždy dobře protřepat.

Vzhledem k tomu, že jde o stoprocentně přírodní přípravek, nemusíte se po jeho použití obávat žádného podráždění či alergie. Přípravek je tak vhodný i pro osoby s velmi citlivou pokožkou, alergiky a malé děti.

Fotografie: Freepik

Jak domácí aviváž používat?

Používání je velmi snadné, stačí přidat přibližně čtyři polévkové lžíce aviváže ke každému praní. Výhodou tohoto produktu je zejména to, že skvěle změkčuje vodu i prádlo, které tak bude po použití této aviváže jako nové, měkké a voňavé.

Druhá výhoda tohoto produktu spočívá v tom, že zároveň velmi dobře čistí vnitřek pračky, při jeho pravidelném používání pračka nezapáchá a neusazuje se v ní vodní kámen. Všechny tyto schopnosti souvisí s kombinací jedlé sody a jablečného octa.

Fotografie: Pixabay

O jedlé sodě se ví, že je velmi účinným přírodním čisticím prostředkem, který dokáže prádlo nejen změkčit, ale pomáhá také odstraňovat odolné skvrny a zápach. Podobně jablečný ocet pomáhá chovat pračku čistou, bez vodního kamene a nepříjemného zápachu.

Další zajímavé tipy

Aviváž zdaleka není jediným čisticím prostředkem, který si můžete sami doma vyrobit, stejně snadno a rychle vyrobíte také tekutý prací prášek. Pokud to chcete vyzkoušet, není na tom nic složitého, stačí do pěti litrů teplé vody přidat asi polovinu lahvičky tekutého mýdla. Po vychladnutí prostředek přelijte do prázdné lahve a používejte stejně jako běžný tekutý prací prášek.

Za vyzkoušení stojí i domácí zubní pasta, kterou vyrobíte ze dvou polévkových lžic jedlé sody, dvaceti kapek máty a trochy kokosového oleje. Vše smíchejte a použijte místo vaší běžné pasty. Jedlá soda má skvělé účinky na ústní hygienu, její mírný abrazivní účinek pomáhá k odstraňování zubního plaku i odolných skvrn od kávy či čaje.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]