Přípálená žehlička může být opět jako nová. Jednoduché postupy, díky kterým ji vyčistíte za pár minut bez námahy

Fotografie: Freepik

Bez žehličky se doma obejde asi málokdo. Bohužel se však žehlička může také velmi snadno zašpinit. Na žehlicí ploše mohou být stopy po popálení. Jak se jich efektivně zbavit a žehličku vyčistit? Nejlepší je použít prověřené metody našich babiček. Zde je několik tipů, které vám zaručeně pomohou.

Nejčastěji se na žehlicí ploše žehličky objevují usazeniny. Pokud mají konzistenci vosku, stojí za to použít spolehlivý trik s novinami. Stačí je jednoduše rozložit na žehlicí prkno, nastavit žehličku na maximální teplotu a přejíždět po novinách, dokud se usazeniny nerozpustí a nevsáknou do novin.

Použijte čisticí sílu octa

Pokud je žehlička velmi spálená, stojí za to sáhnout po jiném osvědčeném a nenahraditelném prostředku na domácí čištění, kterým je ocet. Stačí do octa namočit měkký hadřík a otřít jím znečištěnou žehlicí plochu. Pokud to nebude stačit, radíme smíchat ocet s jedlou sodou. Ta je známá svými pečujícími a čisticími vlastnostmi, a proto si dobře poradí i s přetrvávajícími usazeninami, nečistotami a plísněmi. Smícháním získáte konzistenci husté pasty, a pak ji opatrně naneste na žehlicí plochu žehličky a důkladně očistěte hadříkem.

Fotografie: Freepik

Čištění parních otvorů

Také stojí za to doplnit péči o spálenou žehličku čištěním parních otvorů, kde se často hromadí nečistoty a různé druhy usazenin. K tomu se vám budou chodit bavlněné tyčinky do uší. Nejlepší je ponořit je do směsi octa a vody a jemně jimi vyčistit parní otvory.

Údržba nádoby na vodu

Při čištění žehličky nelze vynechat ani nádobu na vodu. Na to se nejlépe hodí roztok vody a octa. Jak na to? Nejprve do nádoby nalijte směs vody a octa (v poměru 1: 1), zapněte žehličku, nastavte ji na vysokou teplotu a nechte ji odpařit – nejlépe několik minut. Odstraňte zbývající roztok z nádržky a počkejte, dokud žehlička nevychladne. Poté postup opakujte – ale pouze s vodou. Tato jednoduchá metoda vás zbaví veškerých usazenin a kalu.

Fotografie: Freepik

Poslední záchrana

Jako poslední možnost, pokud nic jiného nezabere, můžete zkusit použít sůl. Tu však berte vždy jako poslední možnost, neboť je u ní riziko poškrábání nerezové plochy největší. Připravte si jemně mletou sůl a tu v dostatečném množství nasypte na hadřík, starší ručník nebo noviny. Rozehřátou žehličkou pak žehličkou jemně přejíždějte po vrstvě soli poté ji otřete o noviny a hlídejte si, abyste sůl nezanesli dovnitř žehličky napařovacími otvory.

Prevence se vyplatí

Nejjednodušší prevencí je to, že po každém použití žehličky bychom vždy měli odstranit přebytečnou vodu, která po žehlení zbyla v nádržce. Při žehlení se také řiďte návodem na štítku oblečení a nežehlete materiály, které se pro to nehodí. Pokud si to nejste schopni uhlídat, můžete zainvestovat do skutečně prvotřídního moderního přístroje se stoprocentně nepřilnavým povrchem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]