Ověřené způsoby na to, jak vrátit bělost zašedlé podprsence, aniž byste museli kupovat bělidlo

Set bílého spodního prádla, tedy hlavně podprsenky, vlastní každá dáma. Co jiného nosit pod světlé blůzy a šaty? Navíc v ní vypadáme něžně a sofistikovaně. Bohužel, bílá látka je velmi citlivý materiál. Zapraná či zežloutlá podprsenka není nic, čím bychom se chtěly chlubit. Jak s takovým prádlem zacházet, aby zůstalo svěže bílé? Dnes pro vás máme několik triků, jak zvrátit stopy opotřebení.

Můžete použít bělidla, která zakoupíte v obchodě. Ne vždy ale zafungují, a navíc jsou drahá. Místo toho vyzkoušejte metody, které pomohli už tisícům žen a nikdy nezklamaly. Předtím než se do toho dáte, zjistěte, z jakého materiálu vaše prádlo je. To, co vám vybělí bavlnu, naopak může zcela zničit jiné látky. A jak na bavlnu?

  • vyvaření

Zaručeně vybělí vaše bavlněné prádlo a zbaví ho žlutého či šedého odstínu. Možná se vám zdá, že jde o metodu babiček. Pravda ale je, že se jedná o ověřený způsob, na který se můžete spolehnout. Navíc trumfne kdejaké bělidlo z drogerie.

Vyvaření

Je nejstarší postup, jak vybělit bavlnu. Zbaví ji nežádoucích odstínů a obnoví zářící bělost. Tato metoda je časově náročná a budete potřebovat to správné náčiní, ale rozhodně se vám to vyplatí. Budete potřebovat smaltový hrnec a dřevěnou vařečku na míchání. Na spodek hrnce dejte látku, zalejte vodou a přidejte půl odměrky pracího prášku.

Dejte na plotnu a nechte vařit 30 minut. Občas promíchejte. Poté prádlo omyjte studenou vodou. Pokud byla podprsenka ve vaší skříni příliš dlouho, a vypadá staře a pomačkaně, přidejte do vody dvě lžičky amoniaku.

Jak vybělit ostatní látky

Delikátní látky jako je krajka, satén a syntetika můžou být rovněž zachráněny. Můžete je vybělit bez vyvařování. V lékárnách a obchodech najdete levné produkty, které vás překvapí svou silou a účinností v boji proti seprání a žlutým skvrnám. Vyzkoušejte naše postupy.

Jedlá soda

Bez sody se žádná dobrá hospodyňka neobejde. Věděli jste, že je skvělá i na praní prádla? Jedlou sodu můžete použít pro vybělení prádla z jakéhokoliv materiálu. Navíc má dezinfekční účinky. Nalejte litr vody do misky a přidejte dvě lžičky sody. Nechte prádlo ponořené ve směsi alespoň dvě hodiny. Poté omyjte teplou vodou.

Peroxid

Tento výrobek je skvělý především na krajkové prádlo. Je šetrný, a tak se nemusíte bát ani o syntetiku. Nezapomeňte ale prádlo ze syntetiky namočit do studené vody. Tak předejdete jeho deformaci. Přidejte peroxid vodíku do vody, na jeden litr přijdou dvě lžíce. Ponořte prádlo do tekutiny a nechte působit půl hodiny. Poté omyjte v čisté vodě. Používejte 3 % kysličník.

Amoniak

Ač nevoní zrovna po fialkách, zbaví vás ošklivých žlutých skvrn od potu. Dokonce i těch starých a zapraných. Nenechte se zastrašit silným zápachem, vaše prádlo bude jako nové. Amoniak prádlo navíc krásně změkčuje. V litru vody rozpusťte polévkovou lžíci amoniaku. Do vodní směsi ponořte prádlo. Nechte působit po dobu deseti hodin. Buďte trpěliví! Po uplynutí doporučeného času prádlo omyjte studenou vodou.

Fotografie: Pixabay, Freepik