Letní měsíce svádějí k tomu, abychom se připravili na společné grilování s přáteli. I o gril je ale potřeba se starat, aby pokrmy z něj byly chutné a zdravotně nezávadné.
Gril je doporučeno čistit bezprostředně po každém použití. Pořádné a důkladné vydrhnutí bychom měli našemu grilu dopřát také po zimě, kdy delší dobu ležel nepoužit. Jak si s touto prací poradit rychle a efektivně? A co dělat po každém grilování, abychom zamezili nadměrnému znečišťování grilu? Gril je potřebné pravidelně čistit proto, aby naše příprava potravin na něm byla bezpečná a zdravotně nezávadná pro naše hosty.
Jak zabránit tvorbě mikroorganismů a předčasnému opotřebení
Grilování je velmi oblíbená letní aktivita. Kombinuje pozitivní požitek z dobrého jídla spolu s časem stráveným na čerstvém vzduchu. Aby ale bylo grilování zcela bezpečné, je potřeba náš gril udržovat v čistotě. Pokud čištění našeho grilu zanedbáme, mohou se na něm usazovat zbytky jídla, které se stanou ideálním prostředím pro množení různých mikroorganismů. Kromě toho je velmi obtížné odstranit z grilu zaschlý, starý tuk, který je v kombinaci s popelem. Nesprávně a nedostatečně vyčištění gril nám může způsobit zažívací obtíže, ale také negativně ovlivnit chuť připravovaného jídla.
Po každém grilování je proto potřeba důkladně omýt grilovací rošt a odstranit z něj zbytky potravin a tuku. Z grilu také vysypeme zbytky popela a brikety, nikdy je neschováváme na případné další použití. Gril umyjeme zevnitř i zvenčí a poté důkladně osušíme. Pokud gril necháme jen postupně oschnout, podporujeme tak předčasnou tvorbu rezu a tím snižujeme jeho životnost. Rošt je ideální čistit ihned po grilování, tedy dokud je ještě teplý. Vyhneme se tak zaschnutí potravin, jejichž odstranění je nejvíce náročné.
Čisticí prostředky ideální pro náš gril
K čištění grilu nám postačí obyčejný prostředek na mytí nádobí a houbička. Pokud jsou již potraviny zaschlé, můžeme si k jejich odstranění dopomoci kartáčem. Pro tyto účely nám nejlépe poslouží kartáč drátěný. Ideální je použít kartáč s dlouhou rukojetí, abychom se dostali i na hůře dostupná místa. Na čištění můžeme také použít speciální prostředky na pece a kamna. Existuje také velké množství prostředků, které změkčují zaschlé nečistoty a tím usnadňují jejích odstranění. Nejčastěji jsou ve formě spreje a jejich použití je velmi jednoduché.
Prostředek na čištění si můžeme vyrobit i z domácích surovin. Ideální je kombinace peroxidu vodíku a jedlé sody, v poměru 1:1. Účinek této směsi ještě můžeme zesílit přidáním octa nebo citronové šťávy. Ideálním pomocníkem na čištění je také parní čistič. Horká pára nás zbaví i odolných nečistot a nemusíme používat chemické prostředky. Opotřebování grilu také zamezíme, pokud budeme na přípravu jídla využívat hliníkových plechů nebo fólie a nebudeme potraviny připravovat přímo na roštu.
Zdroj: Housebeautiful