Čisté náhrobky a udržovaný hrob jsou vizitkou každé rodiny. A vás by mělo těšit, když se vám podaří pomník i desky udržet v dobrém a vzhledném stavu.
Také jste v poslední době drhli náhrobky a kamenné hrobové desky, ale nedařilo se vám to tak, jak jste si představovali? Jestli se vám to nepovedlo na Dušičky dokonale, můžete to ještě nyní, dokud nejsou mrazy, napravit. A pak bude váš hrob zářit čistotou třeba po celý čas adventu. A vy na něj budete po právu pyšní.
Patina časem pokryje každý neudržovaný hrob
Hrob není jen pietním místem a připomínkou našich nejbližších, kteří už z tohoto světa odešli. Hrob musí být také místem důstojným, to znamená dobře udržovaným, čistým, s vhodnými dekoračními předměty a květinami či věnci. Většina z vás se o místo posledního pobytu svých zesnulých stará velmi dobře, ale někdy to dá zabrat.
Náhrobní kameny, pomníky i desky časem začne pokrývat patina, sem tam se objeví nějaký mech a lišejník, kapradiny, řasy – tyto rostliny pohlcují vlhkost a tou se může kámen narušit. Objeví se i trus ptactva, okapaný vosk, stopy rzi. A to všechno je zapotřebí čas od času uklidit a umýt, doporučují na webu Genialne. Alespoň před svátky, kdy se u hrobů scházíme s celými rodinami. Než se ale do čištění hrobu pustíte, měli byste vědět, z jakých materiálů byly náhrobky či desky vyrobeny.
Nové svíčky už nekupujte. Díky této fintě můžete používat dokola ty samé. Ušetříte tak spoustu peněz
Kdy a čím náhrobní kameny čistit
Každý druh kamene totiž nesnese stejné zacházení. Žula je tvrdá, ale vápenec je porézní, takže byste mu mohli spíš uškodit. A nejde jen o kámen. Také zlaté či stříbrné nápisy časem ztratí svůj původní vzhled, píše web Krematorium. Tady ale – ještě navíc k očistě – bude nutné nechat nápisy restaurovat. Náhrobní kameny byste neměli čistit tehdy, když je velké horko, anebo naopak mráz. To by mohlo dojít až k popraskání kamene.
Mechy a další pokryvné rostlinky seškrábejte plastovou nebo dřevěnou škrabkou či nějakou stěrkou. Vosk odloupněte opatrně nožem, anebo ho roztavte a setřete. Nepoužívejte kovové náčiní ani žádné hrubé kartáče. Zabráníte tak poškrábání materiálu. Pak lesklé i matné povrchy nejprve navlhčete a použijte na ně houbičku. Na náhrobní kameny nepoužívejte kyseliny ani bělidla, radí KamenictvíTrčka, mohlo by dojít k erozi kamene.
Na trhu jsou dnes také k dispozici nano houbičky, které by vám – po navlhčení – mohly práci výrazně usnadnit. Nakonec pomníky, náhrobky i desky opláchněte ještě čistou vodou, lesklé povrchy utřete na sucho flanelem nebo mikroutěrkou a vyleštěte. Na BydlímeÚtulně jsme psali také o tom, které květiny zvolit na hrob v podzimním období.
Napište komentář